Tursku liru, rumunski lej i bugarski lev nije moguće zameniti u domaćim bankama i menjačnicama za dinar, uprkos sve većoj posećenosti ljudi iz tih zemalja

Iako veliki broj građana Srbije ima rođačke, prijateljske i poslovne veze sa Turskom i obrnuto, kao i da hiljade Turaka iz zapadnih zemalja svake godine u vreme godišnjih odmora prođe kroz Srbiju, turska lira ne može se zameniti ni u jednoj banci i menjačnici u Srbiji.


Pored toga što našu zemlju ubedljivo najviše posećuju turisti iz Turske, problem sa nemogućnošću zamene lire postao je očigledan i prilikom nedavne posete turskog predsednika Redžepa Taipa Erdogana i delegacije od 185 turskih privrednika Srbiji, od kojih se očekuje da ulože milione evra u srpsku privedu.


Odlukom Narodne banke Srbije o vrstama deviza i efektivnog stranog novca koji se kupuje i prodaje na deviznom tržištu, predviđeno je da se u Srbiji mogu menjati mnogobrojne svetske valute, pa čak i poljski zlot, iako sa tom zemljom imamo daleko manje bliskih veza nego sa Turcima. Uz tradicionalno razvijeniju trgovinu sa Turskom, sa tom zemljom je u usponu i saradnja u agrobiznisu, građevinarstvu i turizmu, pa deluje neverovatno da Srbija ne daje mogućnost zamene turske valute za dinar.


Isti je slučaj i sa Rumunijom, čiji lej takođe ne važi u Srbiji, iako samo u Temišvaru živi oko 11.000 Srba, a istočnu Srbiju i Vojvodinu svake godine pred Novu godinu preplave turisti iz Rumunije. U prilog tome govori podatak je ove godine Srbiju posetilo 26 odsto više Rumuna nego lane.


Bez obzira na to što u hotelima u Negotinu i na Borskom jezeru Bugari doček Nove godine rezervišu godinu dana unapred, ni bugarski lev nema prođu kod srpskih bankara i menjača. Posebna priča je što u istočnoj Srbiji živi veliki broj građana bugarskog porekla. S druge strane, kod srpskih poslovnih banaka mogu se menjati valute skandinavskih zemalja, kuvajtski dinar i japanski jen.


Ekipa Kurira - Foto: Beta/Dragan Gojić