BEOGRAD - Stručnjaci za razvoj softvera, od projektanata do analitičara, ali i mašinski inženjeri, šivači tekstila, zavarivači i rezači plamenom, monteri, armirači, komercijalni i trgovinski zastupnici... samo su neka od zanimanja za kojima će tokom ove godine biti povećana tražnja.

haker-hakeri-internet-pljacka-internet-prevara.jpg
Shutter 
Foto: Shutterstock/Ilustracija

Ovakve rezultate pokazala je aketa među poslodavcima koju je sprovela Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ), prema čijim procenama će u Srbiji ove godine zaposlenost biti povećana za oko četiri odsto.

Kada su u pitanju oblasti, očekivanja su da najviše zapošljavanja biti u oblasti trgovine i popravke motornih vozila (6,3 odsto), zatim u oblasti prerađivačke insutrije (5,3), građevinasrtvu (4,8), informisanju, komunikacijama i saobraćaju (3,1) i poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2,4). Sa druge strane, najmanje zaposlenja biće u oblasti finansijske delatnosti (-3,2 odsto).

nacionalna-sluzba-za-zaposljavanje.jpg
Thinkstock 
Foto: Thinkstock


Podaci pokazuju da su poslodavcima mnogo više potrebni radnici koji raspolažu tehničko-tehnološkim znanjima, i to ne samo oni sa visokom stručnom spremom. Tako, potražnja postoji za onima koji se bave razvojem softvera, informacionim tehnologijama, zatim mašinski inžinjeri, rukovaoci mašina za obradu metala, ali i armirači, monteri, zavarivači... Sa druge strane, u mnogo manjoj meri su im potrebni oni koji raspolažu društveno-humanističkim znanjima.

Jedan broj preduzeća, pokazala je anketa, navodi i da pri zapošljavanju novih radnika ima problem jer ne može da pronađe one koji imaju adekvatne kvalifikacije, bez obzira na stepen obrazovanja. To je najviše izraženo u oblastima prerađivačke industrije, u trgovini i građevinarstvu.

sivaca-masina-sivara-konfekcija-krojacica.jpg
Marina Lopičić 
Foto: Marina Lopičić


Prema procenama NZS, najveća planirana zaposlenost trebalo bi da bude u regionu južne i istočne Srbije (5,4 odsto), a najmanja za region KiM (1,8). Posla će, prema ovim podacima, najviše biti u malim preduzećima (oko 7,4 odso), zatim i u srednjim (4,3), dok se najmanji rast zaposlenosti planira za velika preduzeća (1,4).

Istraživanje NZS “Anketa poslodavaca 2016/2017“ rađeno je tokom novembra 2016. godine, na terenu, i u njoj je učestvovalo više od 3.770 preduzeća.

Ovo su najtraženija zanimanja

Stručnjaci za razvoj softvera (projektanti softvera i analitičari),

Vozači teških teretnih vozila i kamiona

Trgovački tehničari

Trgovci u maloprodaji

Mašinski inženjeri

sleperi-kamioni-kamion-sleper-kolona-granica.jpg
Marina Lopičić 
Foto: Marina Lopičić/Ilustracija

Ova znanja se traže

Poznavanje informaciono-komunikacione tehnologije

Posedovanje raznih vrsta dozvola (vozačka, za nošenje oružja, razne licence za planere, projektante, izvođače radova, licence za računovođe, u oblasti saobraćaja...)

Poznavanje stranih jezika

poslovna-zena-posao-kancelarija-biznis.jpg
Shutter 
Foto: Shutterstock/Ilustracija

Ovo su poželjne lične veštine

Sklonost ka radu sa stvarima i proizvodima

Komunikativnost

Tačnost i preciznost

Sklonost ka iznalaženju praktičnih rešenja

Sklonost ka brzom tempu rada

(Blic)