KAPITAL: Štednja na berzi najviše se isplati
Domaći bankari daju manje od jedan odsto kamate za čuvanje evra, a investicioni fondovi i državne obveznice donose profit od 13 do 15 odsto
Štednja je uvek bila najpopularniji način da građani zarade na svom novcu, ali zbog pada kamata na evro sa nekadašnjih desetak odsto na samo 0,6 štediše su postale nervozne. Pojavile su se čak i informacije da svoj novac žele da oroče u okolnim zemljama, ali Narodna banka Srbije je odmah saopštila da je to nezakonito. Kamate na štednju u dinarima u Srbiji su, kako navodi NBS, 3-4,5 odsto, što je relativno atraktivnije u odnosu na štednju u okruženju - kod nas nema poreza na kamatu, a i kamate na devize su u okruženju smanjene.
Vladimir Petrović, iz Sektora za trgovanje hartijama od vrednosti na stranim berzama investicione kuće „Kapital uan“, kaže da štednju, zbog pada kamata, ne smatra vidom investicije.
- Akcije pružaju daleko veću mogućnost zarade. Istina, domaće tržište se i dalje bori s nelikvidnošću, dok, primera radi, Njujorška berza pruža ogromne mogućnosti- navodi on. Petrović smatra da su nekretnine kod nas na dosta visokom nivou u poređenju s regionom i da je povraćaj novca izrazito mali. Njegov kolega Uroš Nikolić, iz Sektora za trgovanje hartijama od vrednosti, kaže za Kurir da se trgovanje državnim zapisima u Srbiji u poslednje dve godine konačno pokrenulo s mrtve tačke:
- Tome je doprinelo listiranje obveznica na Beogradskoj berzi, jer ih sada i fizička lica mogu kupovati, ali građani slabo koriste ovu opciju.
Vladimir Spasić
IZGLASAN BUDŽET ZA 2025. GODINU: Mali podelio odlične vesti - Nijedan kapitalni projekat nije zaustavljen, evo kolike će biti plate i penzije