Iako ortačka društva lakše opstaju na tržištu od malih preduzeća pojedinaca, u Srbiji je tek svaka dvadeseta preduzetnička radnja nastala partnerskim udruživanjem

Srbi nemaju poverenja u svoje najbliže prijatelje budući da tek svaka dvadeseta preduzetnička radnja u Srbiji nastaje udruživanjem dva ili više ortaka.

Iako je ortakluk najbolje rešenje za pojedince koji nemaju dovoljno kapitala za započinjanje sopstvenog biznisa, od 217.035 preduzetničkih radnji u Srbiji, svega oko 11.000 njih su ortačka društva. Među njima je najviše advokatskih kancelarija, što znači da su jedino advokati sigurni da će znati da se zaštite da ih ortak „ne prevesla“.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku ističe da ortačka društva mnogo lakše opstaju od preduzeća koja su osnovali pojedinci.

Čist račun, duga ljubav

- Dok svako drugo preduzeće koje je osnovao pojedinac u Srbiji propadne u roku od tri godine, od tri novoosnovana ortačka društva dva prežive. Ovaj vid udruživanja je nerazvijen kod nas i trebalo bi ga popularisati, jer je dobar za ljude koji nemaju dovoljno osnivačkog kapitala. Osim toga, podela posla između ortaka doprinosi razvoju firme - kaže Rajić.

On naglašava da je najbitnije je da se za ortaka izabere osoba čije stručne i moralne kvalitete dobro poznajete i da se ugovorom precizno definiše šta je čije, ko koju ulogu obavlja i kako će se deliti prihodi.
- Nipošto ne treba ulaziti u ortakluk s osobom koju ne poznajete dovoljno, jer svojim neprofesionalnim ponašanjem može da uništi vaš lični ugled i nanese vam veću štetu od materijalne. Bez obzira na to koliko je neko prijateljstvo dobro, pri osnivanju ortačke firme bitno je da vlasnički odnosi budu čisti i jasno precizirani ugovorom. Važno je da se oba partnera zaštite, te da u slučaju da jedan reši da proda svoj deo, prvo mora da ponudi partneru da ga on kupi. U suprotnom, može se desiti da taj udeo kupi neko ko želi da u njoj napravi profit za sebe ili da je preproda, što prvog partnera dovodi u nepovoljan položaj. Osim podele odgovornosti, mora se precizirati i podela prihoda koji će doći - kaže Rajić i dodaje da kad se na početku odnosi postave na zdravu osnovu, posle je lakše i neće biti nesporazuma.

I Aleksandar Gračanac iz Sektora preduzetništva u Privrednoj komori Srbije ističe da problemi u ortačkim društvima nastaju ako svi detalji poslovanja nisu striktno definisani.

Ugovor

- Ugovorom mora biti definisano poslovanje, jednaki novčani ulozi između ortaka, raspolaganje novčanim ulogom, odlučivanje o investicijama, raspodela dobiti. Ako ne postoji ugovor, problemi mogu nastati za svaku od ovih stavki. Ukoliko jedan ortak poveća ulog, to ne znači da i drugi mora automatski da ga poveća, jedan može želeti da investira, drugi ne - kaže Gračanac.

ČINJENICE

SVE ZAMKE ORTAČKOG POSLA

Nedovoljno poznavanje ortaka, njegovih moralnih i stručnih kvaliteta
Sukobi zbog različitih finansijskih ciljeva
Sporovi zbog rasporeda uloga u vođenju posla
Sukob zbog načina vođenja posla
Problemi zbog raspodele dobiti
Narušavanje ličnog ugleda od ortaka
Preotimanje partnerovih klijenata i izlazak iz ortakluka

DVE TREĆINE OPSTANU

217.035 preduzetnika ima u Srbiji
Oko 11.000 ortačkih društava postoji
Od tri osnovane oratačke firme, dve opstanu
Više od 50 odsto firmi koje osnuje pojedinac propadne u prve tri godine