Da bi prekontrolisao stambeni prostor, inspektor mora da pribavi pisanu naredbu nadležnog suda. Ukoliko nema sudski nalog, vlasnik stana ne mora da ga pusti unutra

Inspektori koji kontrolišu rad na crno od početka maja imaju pravo da proveravaju i da li neko radi neprijavljen u stanu, kući ili drugim stambenim objektima.

Ovo predviđa novi Zakon o inspekcijskom nadzoru, koji je donet u aprilu 2015, a čija je primena počela poslednjeg dana aprila 2016. i koji pravi razliku između kontrole poslovnih prostorija i stambenog prostora.

Naredba suda

Članom 21 novog zakona predviđeno je da inspektor, pošto se legitimiše, može da radi uviđaj, pregleda i proverava poslovne prostorije, dvorišta, postrojenja, opremu, uređaje, vozila, predmete, robu i sve drugo što se odnosi na inspekcijski nadzor. Međutim, da bi prekontrolisao stambeni prostor, mora da pribavi pisanu naredbu nadležnog suda. Ukoliko inspektor nema sudski nalog, vlasnik stana ne mora da ga pusti unutra.

Terenska kontrola

Propisano je da se terenska kontrola kod ljudi koji obavljaju neregistrovanu, odnosno neprijavljenu delatnost, sprovodi bez plana i naloga za kontrolu. Privrednik koji onemogući inspektoru nesmetani rad platiće kaznu do 800.000 dinara, dok je u slučaju obavljanja neregistrovane privredne aktivnosti predviđena novčana kazna do pola miliona dinara.

Novina je i što je u inspekcijskom nadzoru uspostavljen sistem procene rizika koji bi trebalo da eliminiše ili bitno umanji neujednačenost rada inspekcija, kao i samovolju i korupciju, ali i da smanji sivu ekonomiju. Prema procenama, siva ekonomija čini oko 30 odsto ukupnog trgovinskog prometa u Srbiji, a smatra se da oko 200.000 privrednika posluje u sivoj zoni.

(S. T.)