Mogućnost da iz svoje fotelje trgujete deonicama najvećih svetskih kompanija kao početniku vam može doneti do 15 odsto zarade, a najspretnijima i pet puta više

BEOGRAD - Građani Srbije odnedavno iz svoje fotelje mogu trgovati akcijama automobilskog giganta BMW, naftnog kolosa „Rojal Dač Šel“ ili multinacionalne kompanije „Koka-Kola“ i zaraditi od deset do 80 odsto godišnje.

Godine u kojima je u Srbiji moglo da se računa na dvocifrene kamate na štednju davno je prošlo. Za čuvanje evra banke daju kamatu od oko jedan odsto godišnje, a za dinare do četiri odsto.

Domaća berza nudi mali broj kvalitetnih kompanija vrednih ulaganja, a kurs dinara slabi, pa je nekoliko hiljada građana Srbije zaključilo da je vreme da počnu da ulažu na razvijenim globalnim berzama, u Njujorku ili Frankfurtu.

Miroslav Radaković, izvršni direktor „BDD Sinteza invest grupe“, smatra da prosečan investitor sa osnovnim predznanjem i uz pomoć kvalitetnog brokera može bez većih problema da zaradi 10-15 odsto, investitori s naprednim znanjem i tehnikama trgovanja prihoduju 20-30 odsto, a vrhunski profesionalci 40-80 odsto.
- Osim zarađivanja na skoku i padu cene akcija, možete profitirati i kroz dividende, koje se kreću 2-8 odsto. Dosta građana se odlučilo za takav potez, kupivši akcije najveće evropske naftne kompanije „Rojal Dač Šel“, koja svake godine deli obilnu dividendu od oko sedam odsto neto u evrima, što je sedmostruko više od trenutne štednje u bankama, ali i 50 odsto više od prinosa koji se može ostvariti iznajmljivanjem nekretnine - navodi Radaković.

On ističe da naši građani uglavnom trguju akcijama najpoznatijih kompanija u Evropi i Americi, kao što su BMW, Fijat, Simens, Unikredit, Rojal Dač Šel, Fejsbuk, Koka-Kola, Tesla motors... To je, kako kaže, ujedno i najbolji pristup za početnike jer kad se investira u gigantske kompanije s tradicijom, čija je vrednost po nekoliko puta veća od godišnjeg BDP cele Srbije, onda je rizik minimalan i na duži rok je uspeh izvestan. Minimalan kapital za ulaganje je oko 2.000-3.000 evra ili dolara, a Radaković kaže da je „Sinteza“ početkom ove godine prva donela u Srbiju model trgovanja kao u razvijenim zemljama sveta.
- Investiranje na globalnim berzama je dobro jer u svakom momentu možete prodati akcije i pretvoriti ih u keš, za razliku od štednje ili ulaganja u nekretninu - podseća on.

PROCEDURA

1. Ugovor s brokerom
2. Uplata novca na običan devizni račun u banci
3. Instaliranje besplatne trgovačke platforme na računaru, mobilnom telefonu ili tabletu
4. Trgovanje - davanje naloga preko platforme klikom na računaru, tabletu ili telefonu
5. U deliću sekunde nalog je na berzi u Njujorku ili Frankfurtu

Prednosti trgovine na Zapadu

- veća zarada...10-80 odsto
- niži troškovi.....0,4 odsto
- brza prodaja akcija