Strani poslodavci cene naše radnike, pa im, pored višestruko veće zarade, plaćaju i troškove prevoza, obrazovanje, kurseve nemačkog jezika i druge beneficije

BEOGRAD - Dok bravari i vodoinstalateri u Srbiji jedva sastavljaju kraj s krajem živeći od minimalca od oko 200 evra, u Nemačkoj ih očekuje zarada i do 2.500 evra.

Da Nemci vape za bravarima dokazuju i regionalni portali za zapošljavanje, na kojima su objavljene ponude koje je teško odbiti, budući da strani poslodavci za 35 sati rada nedeljno, uz plaćen put do Nemačke, pa čak i zdravstveno i penziono osiguranje, nude i do 12,5 puta veću zaradu nego u Srbiji.
- Plata je u slučaju bravara od 1.500 do 2.500 evra mesečno. Dakle, to se odnosi na 35 radnih sati nedeljno, a mogući su i prekovremeni sati koji se plaćaju do 25 odsto više - objasnio je Nikša Demović s portala Posao.hr. Međutim, i domaći sajtovi za traženje posla obiluju oglasima inostranih poslodavaca koji su u potražnji za stolarima, zidarima i ostalim zanatlijama, a čiji je posao u Srbiji potcenjen i smatra se neuglednim.

Da zanatske radnike u evropskim zemljama očekuju mnogo plaćenije satnice potvrđuje za Kurir Goran Rodić, potpredsednik Privredne komore građevinske industrije.
- Srbi najčešće idu preko detašmana u Nemački, Irsku i Švedsku. U svetu je velika falinka zanatske elite. Mnogo malo ima onih pravih zanatlija i oni su dobro plaćeni. Na primer, u Srbiji su zidari plaćeni dva do dva i po evra po satu, u Francuskoj to ide od 25 do 30 evra po satu - objašnjava Rodić.

U nemačkom zavodu za zapošljavanje u decembru je bilo 591.000 oglasa za radna mesta, od čega su najtraženiji mašinski i automobilski tehničari, radnici u industriji metala i zdravstveni radnici. Najplaćenije zanimanje je posao mehatroničara, stručnjaka koji objedinjuje znanja iz oblasti mašinstva, ali i mašinovođe, koji zarađuje oko 9.800 evra mesečno. Kako vozač lokomotive u Srbiji zarađuje oko 470 evra sa svim dodacima, ispada da bi za isti posao u Nemačkoj zaradio četiri puta više.

S obzirom na to da u svetu ima sve više starih ljudi, tako je i posao negovatelja, koji se smatra i poslom budućnosti, nalazi u samom vrhu najtraženijih zanimanja. Prosečna plata negovatelja u Srbiji je 230 evra, dok u Nemačkoj može da zaradi 2.150 evra. Osim zarade koja je najmanje 10 puta veća, nemački poslodavci nude mnogo bolje poslovne uslove. Radnici mogu da očekuju da će im prekovremeni sati biti plaćeni do 25 odsto više, a rad praznicima i nedeljom od 50 do 100 odsto više. Takođe, očekuju ih i regresi, dugoročni ugovori, oprema za rad i plaćen put.


Činjenice

ŠTA NUDE GAZDE U NEMAČKOJ

regres za odmor i Božić
plaćen prekovremeni rad i rad za praznike
ugovor na neodređeno
opremu za rad
bonus po učinku
službeni mobilni telefon
obuku
školu jezika
brigu o zaposlenom

SAVETI PRED PUT U INOSTRANSTVO

saznajte što više o poslodavcu
saznajte gde ćete i šta raditi - saznajte uslove koji su potrebni, odnosno ono što će ispuniti poslodavac
saznajte da li će vam se u
zemlji u koju idete priznati kvalifikacije koje imate
proverite da li je agencija koja posreduje licencirana
ne krećite bez radnih dozvola ili vize
ne krećite bez ugovora o radu ili bez pisma o namerama

NSZ
POSAO ODBILO 600 LJUDI

Nacionalna služba za zapošljavanje prošle godine je sa evidencije obrisala više od 600 ljudi zbog odbijanja ponuđenih poslova ili nejavljanja poslodavcu kod kojih ih je uputila NSZ.

Najtraženija zanimanja u 2015. i dalje su bili IT stručnjaci, mašinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike, ekonomisti, pravnici, lekari opšte medicine i farmaceuti. Ovo su visokoobrazovni profili koji najbrže dolaze do posla u Srbiji.