Povećanje primanja moglo bi biti uslovljeno i znatnijim smanjenjem broja zaposlenih u javnom sektoru, ukazuje ekonomista Milojko Arsić

BEOGRAD - Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju predvodi novi šef Misije Džejms Ruf, počela je juče s predstavnicima Vlade Srbije tehničke razgovore o drugoj reviziji stend-baj aranžmana vrednog 1,2 milijarde evra.

Delegacija MMF će u Srbiji boraviti do 1. septembra, a teme razgovora biće stanje javnih finansija i mogućnost povećanja penzija i plata, racionalizacija broja zaposlenih u javnom sektoru, kao i završetak procesa restrukturiranja i privatizacije državnih preduzeća.

Nagoveštaji

Profesor Ekonomskog fakulteta i nekadašnji član Fiskalnog saveta Milojko Arsić očekuje da će druga revizija aranžmana biti odobrena. Ističe da je moguće zeleno svetlo MMF za malo povećanje plata i penzija, ali da bi to moglo biti uslovljeno nekim drugim merama - većim brojem otkaza u javnom sektoru.
- Pretpostavljam da ima nekih nagoveštaja od MMF, inače bi bilo neobično da predstavnici Vlade tako učestalo najavljuju to povećanje. Moguće da će ono biti uslovljeno nekim drugim merama, da, recimo, Vlada mora da realizuje znatnije smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru, da mora da ubrza privatizaciju, unapredi restrukturiranje javnih preduzeća, da možda ostvari neke druge uštede na subvencijama i slično kako bi se osiguralo da fiskalni deficit u sledećoj godini bude bar malo manji nego u ovoj - ukazao je Arsić za Radio Slobodna Evropa.

Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije (NBS) Nebojša Savić izjavio je juče da Srbija misiju Međunarodnog monetarnog fonda dočekuje sa dobrim rezultatima, jer se dobro obavlja fiskalna konsolidacija.

Nagomilani problemi

S druge strane, govoreći o onome što nije urađeno, Savić je ukazao na pitanje strukturnih reformi i da u toj oblasti postoje neka zakašnjenja, ali da je potrebno imati u vidu da su u tim preduzećima nagomilani ogromni problemi, koji imaju višedecenijsku istoriju.