GRAĐANI SE ŽALE NA POREZNIKE: Na jedno domaćinstvo dupli porez
Oteli se kontroli
GRAĐANI SE ŽALE NA POREZNIKE: Na jedno domaćinstvo dupli porez
Čet, 18.06.2015. 2:43h → Ned, 01.10.2017. 0:00h
13
Foto: Profimedia
Izmenama Zakona o porezu na imovinu ukinuta je kategorija „pomoćni objekat“, pa su familije koje žive u takvim kućicama dobile udvostručena rešenja
BEOGRAD - Poreznici u Srbiji ne samo da proizvoljno, bez izlaska na teren, određuju vrednost imovine građana već velikim familijama koje dele jedno domaćinstvo od ove godine naplaćuju dupli porez.
Na ovakvu situaciju Kuriru se požalio stanovnik Dobanovaca, rubne beogradske opštine, koja nema pristojnu ni najosnovniju komunalnu infrastrukturu.
Nerealno
- Porez nam je dupliran, sa 12.000 na 25.000 dinara, a u istoj kući smo živeli i prošle i ove godine. Porodica i ja smo u omanjoj kući u zajedničkom domaćinstvu s mojim ocem, koji je jedini vlasnik imanja, ali s njim delimo i dvorište i komunalije. Nije mi jasno zašto nam je porez na imovinu dupliran i kako to kuća u Dobanovcima može da vredi isto kao objekti na Voždovcu ili Čukarici u prestonici - jada se sagovornik našeg lista.
Ovaj primer nije izuzetak. Razlog tome su, kako navode upućeni, izmene Zakona o porezu na imovinu, u kojem više ne postoji kategorija pomoćnog objekta, a što je napravilo problem domaćinstvima koja imaju po dva objekta, u kojima žive dva brata ili otac i sin. - Do usvajanja izmena Zakona smanjenje poreza od 50 odsto na ime stanovanja u nekretnini važilo je za oba objekta i ostvarivao ga je vlasnik, na primer, otac za objekat u kojem živi i za objekat u kojem živi njegov sin, jer se vodio kao pomoćni objekat. Sada vlasnik dobija popust samo na objekat u kojem živi. Da bi oba objekta imala popust, mora da postoje dva vlasnika - objašnjava Saša Paunović, član predsedništva Stalne konferencije gradova. On ističe da novi poreski zakon ne dozvoljava preciznost, jer se cena kvadrata u jednoj zoni određuje na osnovu najvrednijih nekretnina, pa važi i za one koje slabo vrede.
Prijavi komšiju
- U evropskim zemljama se za svaku nekretninu određuje posebno porez. Vlasnik prijavi objekat, poreznik izađe na teren i odredi porez, pa ako gazda ima primedbu, idu na sud. Svaka kuća na Zapadu ima procenu, i to piše na internetu, pa ako smatrate da je komšija dobio manji porez, možete da se žalite - ističe Paunović i dodaje da zbog toga treba promeniti Zakon i kontrolu omogućiti opštinama. Problem je što u nekom manjem gradiću treba obići 15.000 do 20.000 objekata, što traži vreme i obučene ljude.
ZNATE LI KOLIKO BI DANAS KOŠTAO "STOJADIN"! Vozila ga cela Juga, a 1972. prodavan je za oko 2.000 dolara