Građani i investitori dobili iz budžeta 331 milion evra na ime pretposlednje rate za vrednosne papire stare devizne štednje

BEOGRAD - Obveznice stare devizne štednje spretnim trgovcima donele su zaradu i do 80 odsto. Oni su svoj profit mogli da podignu od 1. juna, kad je bio rok dospeća obveznica za ovu godinu.

Novac su dobili i građani koji su bili strpljivi i sačekali rok dospeća obveznica. Ukupno su i jedni i drugi naplatili 331 milion evra na ime vrednosnih papira.

Građani su obveznice dobili 2002. godine i tad su mogli da biraju da li će ih odmah prodati po nešto nižoj ceni ili će čekati rok dospeća, koji je svake godine bio 31. maja, i naplatiti 100 odsto.

Stare štediše obveznice koje dospevaju na naplatu sledeće godine trenutno mogu da prodaju na Beogradskoj berzi uz diskont od tri odsto, što znači da će na 100 evra dobiti 97, a oni koji ih kupe zaradiće tri odsto. Brokeri kažu da je ta zarada manja nego što je bila nekad, ali i dalje ima interesovanja - i građana da ih prodaju i investitora da ih kupe.

Branislav Jorgić, vlasnik „Jorgić brokera“, ističe za Kurir da je verovatno više od polovine građana pre dospeća prodalo obveznice jer je među njima najviše bilo onih u poodmaklim godinama koji nisu mogli da čekaju.
- Ko je 2002. hteo da proda obveznicu od 100 evra koja dospeva 2012. dobijao je 20 evra. To je bilo na samom početku, kad je vladala neizvesnost kako će sve to da funkcioniše, a i građani su bili finansijski iscrpljeni, pa nisu mogli da čekaju deset godina - navodi on.

Kasnije se zarada investitora smanjivala, sa 80 na 40 i 20 odsto, a danas iznosi samo tri odsto.

Činjenice
ROKOVI

2016, nakon 14 godina, biće završena isplata stare štednje

1991. obustavljena je isplata stare štednje

posle 5. oktobra država je rešila da isplati ovu štednju

4,2 milijarde evra biće ukupan iznos isplaćene stare štednje

3,2 milijarde je stara štednja, a milijarda je kamata