Srbija za tri meseca ove godine prodala Makedoncima 3,6 miliona jaja, više nego cele 2014, a istovremeno opstruisala uvoz prelevmanima

BEOGRAD - Srbija je za prva tri meseca ove godine u Makedoniju izvezla 3,6 miliona jaja, dok je za celu prošlu godinu izvezla svega 2,7 miliona.

Uporedo sa tim, naša zemlja je pred Uskrs uvela prelevman od 1,5 odsto na uvoz jaja iz Makedonije, pa su tamošnji živinari, kako tvrde u Privrednoj komori Makedonije, pretrpeli ogromnu štetu.

Makedonci se žale da su jaja iz Srbije preplavila makedonsko tržište i oborila cene domaćih jaja, dok je prelevmanom (posebnom taksom kojom se poskupljuje jeftinija uvozna robe do visine domaćih cena) oborila i uvoz iz Makedonije.
- Prelevman je odmah po prazniku ukinut, ali šteta je načinjena - objavljeno je i u makedonskom Dnevniku. Vasko Ristovski iz Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Privrednoj komori Makedonije potvrđuje za Kurir da je postojala opstrukcija izvoza jaja iz Makedonije.
- Fakat je da je Srbija napravila tarifnu barijeru koja je trajala tačno onoliko koliko je trebalo, dok prođe praznik. Obično te barijere traju koliko traje krizna situacija, a ovoga puta je trajalo oko mesec i po dana. To je bio prelevman od 1,5 dinara po jajetu, koji nije postojao zakonski i objavljen u službenim novinama, ali je ispalo da je to neka stara mora koju moraju da plate naše izvozničke kompanije. Ako hoćete da izvezete milion jaja, morate da platite 1,5 miliona dinara prelevmana. To je nanelo veliku štetu makedonskim proizvođačima jaja - navodi Ristovski. S druge strane, Rade Škorić, predsednik Poslovne zajednice za živinarstvo, prvi put čuje da su postojali prelevmani na uvoz jaja iz Makedonije: - Kod nas je bila toliko loša cena jaja da uvoznicima nije bilo interesantno da prodaju jaja iz Makedonije.

Ministarstvo poljoprivrede
NEMA CARINE VEĆ 10 GODINA

Iz Ministarstva poljoprivrede negiraju tvrdnje makedonskih privrednika:
„Na uvoz jaja iz Makedonije carina se ne naplaćuje još od 2005. godine, otkada sa Makedonijom imamo potpunu liberalizaciju u okviru bilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini, čije su odredbe kasnije pretočene u CEFTA-2006 sporazum.“