Domaća valuta nastaviće da slabi prema evropskoj u naredne tri godine, čak i ako Vlada sprovede sve zacrtane reforme

BEOGRAD - Prema optimističkom scenariju koji podrazumeva izvršenje najavljenih reformi, devizni kurs će 2017. godine iznositi 130,9 dinara za evro, saopštili su stručnjaci Ekonomskog instituta.
- Optimistički scenario podrazumeva sprovođenje fiskalne konsolidacije, monetarnu stabilnost, stvaranje uslova za rast investicija i povoljnije uslove za otplatu spoljnog duga - objasnio je Stojan Stamenković na predstavljanju novog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Minus bez pokrića

On smatra da je sadašnji rast deviznog kursa, koji iznosi 121,8 dinara za evro, izazvan time što ove godine, za razliku od prethodnih, tekući deficit nije pokriven suficitom u finansijskom bilansu. Na rast kursa uticao je, kako kaže, i psihološki faktor, odnosno najava ruskog predsednika Vladimira Putina da će biti otkazana izgradnja gasovoda Južni tok, nakon čega je u istom danu kurs krenuo nadole i pored intervencija NBS.
urednik-mat-vladimir-vuckovic.jpg
Fonet Nenad Djordjevic 


Urednik MAT Vladimir Vučković kaže da će reforma javnih preduzeća biti glavni izazov za Vladu Srbije u postizanju fiskalne konsolidacije.
- Još nema planova poslovanja javnih preduzeća u 2015. iz kojih bi se videlo na koji način će biti postignute neophodne uštede. Izvesno je da će dogodine biti povećane cene proizvoda i usluga tih preduzeća, a moraće da bude promenjen njihov menadžment i regulisana naplata potraživanja - ocenio je on.

Izvoz uslov za rast

Autori MAT procenjuju da će, po optimističkom scenariju, privreda početi da se izvlači iz recesije 2016, ali da su prognoze o privrednom rastu zasnovane na povećanju izvoza ako bi bile aktivinare obe peći u Železari Smederevo, obezbeđena puna proizvodnja hemijskog kompleksa i porastao izvoz u automobilskoj i prehrambenoj industriji.