Ekonomisti se nadaju da su ovako loši rezultati, na nivou ledenog februara 2012. godine, posledica obnove postrojenja

BEOGRAD - Industrijska proizvodnja u Srbiji u septembru je zabeležila pad od čak 4,6 odsto u odnosu na avgust, a prerađivačka industrija od čak 5,6 odsto.

Slična situacija desila se, kako objašnjava ekonomista Miroslav Zdravković, i u Nemačkoj, a kod nas je usledila s malim vremenskim kašnjenjem. Zdravković se nada da su ovi podaci „incidentni“ usled remonta u rafinerijama NIS, te da će oktobar pokazati manje lošu sliku.

Ukupno 16 odsto

On ističe da je pad proizvodnje u desezoniranoj seriji toliko velik da je, od maja 2009. godine do danas, samo 2012. u februaru proizvodnja bila na nižem nivou (industrija tada nije snabdevana zbog velikih snežnih padavina i posledično velike potrošnje struje).

U septembru je ukupna industrijska proizvodnja smanjena za 16 odsto prema istom mesecu 2013. U periodu januar-septembar pad ukupne industrijske proizvodnje bio je 5,7 odsto, u rudarstvu 14,1 odsto, prerađivačka industrija je smanjena za 1,3 odsto, a snabdevanje električnom energijom za 17,4 odsto.

Jednokratno smanjenje

- Pretpostavimo da je reč o jednokratnom smanjenju usled pada proizvodnje koksa i derivata nafte za 91,5 odsto u odnosu na septembar 2014, mada je proizvodnja u periodu januar-septembar još uvek veća u ovoj delatnosti za simboličnih 0,3 odsto. Pozitivna strana ovolike rupe u ovoj godini biće dvocifrene stope rasta u rudarstvu i proizvodnji električne energije u idućoj godini, pa iako će smanjenje plata i penzija dodatno oboriti industrijsku proizvodnju, u odnosu na ove nesrećne posledice poplava, ipak će biti mogućnosti za međugodišnji rast - ukazuje Zdravković.

(M. M.)