Srbija i dalje rizična za život i investicije!
BEOGRAD - Srbija se na listi 178 država u kojima bi mogao izbiti rat nalazi na 100. mestu, i iako je stanje stabilno, potrebna je stalno praćenje stanja u zemlji, pokazala je analiza međunarodne organizacije Fond za mir.
Reč je o takozvanom Indeksu fragilnosti (krhkosti), koji se svake godine izračunava na osnovu ocenjivanja država u 12 oblasti, od kojih svaka nosi po deset bodova. Više bodova znači da je država nestabilnija. Prema toj skali, naša zemlja je dobila skor 72, što predstavlja zonu „visokog upozorenja“.
Konzistentnost, šta je to?
Aleksandar Radić, vojni analitičar, kaže za Kurir da je problem Kosova i Metohije dovoljan sam po sebi da dovede Srbiju na relativno nisko mesto na rang-listi država po bilo kojoj proceni bezbednosti.
Albanska pobuna 2000/2001. godine na jugu Srbije i jake nacionalne i političke strasti u Raškoj oblasti takođe su važan deo bezbednosne procene prilika u Srbiji. Zatim, nalazimo se u regionu s nekoliko vrlo ozbiljnih zamrznutih konflikata - Makedonijom i BiH.
- Celom regionu zajednički su razvijen organizovani kriminal, koji je pokazao da ima uticaj na politička zbivanja, paralelne obaveštajne strukture i visok nivo agresivnosti. Na sve to, zasad nemamo čak ni konzistentnu bezbednosnu i odbrambenu politiku. Zbir svih problema čini Srbiju vrlo osetljivom na konflikt - jasan je Radić.
Precenjeni rizici
Mihailo Gavrić, bloger portala Tržišno rešenje, kaže da ovaj indeks ne daje nužno jasnu sliku i perspektivu neke zemlje. On za primer uzima Siriju, koja se 2011. za svoje uslove dosta dobro kotirala sa 85,9 bodova, a onda je izbio građanski rat.
- Srbija uglavnom beleži blago poboljšanje, što je i razumljivo jer se indeks računa od 2005. Međutim, mislim da metodologija koja se koristi za računanje indeksa precenjuje neke od rizika u Srbiji - navodi on.
ČINJENICE
Popravljamo se
- Srbija je ocenjena sa 72 od ukupno 120 bodova
- Nalazimo se na 100. mestu u svetu od 178 zemalja
- Prosečan rezultat nam je 6 na skali od 10 poena
- Ove godine smo poboljšali rezultat u odnosu na prethodnu
SVET RANGIRAN PO STABILNOSTI
1. Zona veoma visoke uzbune
• Južni Sudan, Somalija, Centralnoafrička Republika...
2. Zona visoke uzbune
• Čad, Avganistan, Jemen, Irak, Sirija...
3. Zona uzbune
Nigerija, Kenija, Etiopija...
4. Zona veoma visokog upozorenja
• Sijera Leone, Mali, Republika Kongo...
5. Zona visokog upozorenja
• Izrael/Zapadna Obala, Kina, Fidži, Rusija, BiH, Srbija...
6. Zona upozorenja
• Samoa, Kazahstan, Kipar, Ukrajina, Makedonija...
7. Zona manje stabilnosti
• Antigva i Barbuda, Kuvajt, Mongolija, Rumunija, CG, Bugarska, Hrvatska, Grčka...
8. Zona stabilnosti
• Katar, Kostarika, Mađarska, Letonija, Ujedinjeni Arapski Emirati...
9. Zona visoke stabilnosti
• Češka, Urugvaj, Južna Koreja, Japan, Singapur, Slovenija, Belgija, Nemačka...
10. Zona održivog stanja
• Holandija, Austrija, Kanada, Australija, Irska...
11. Zona visoke održivosti
• Finska
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica