NIS 50 milijardi dinara u plusu, Srbijagas toliko u minusu
BEOGRAD - Kompanija NIS je sa ostvarenom dobiti od 52 milijarde dinara, najprofitabilnije preduzeće u 2013. godini, rekla je danas Ružica Stamenković, registrator u Agenciji za privredne registre.
Ona je predstavljajući listu 100 najuspešnih kompanija po neto dobiti navela i da NIS ostvaruje više od jedne desetine ukupnog dobitka cele srpske privrede, uz napomenu da ta kompanija lane za trećinu smanjila broj zaposlenih.
Više nego tri puta manji dobitak, u iznosu od 15 milijardi dinara, iskazao je drugoplasirani Telekom.
"Treću i četvrtu poziciju iz 2012.godine zadržali su Telenor i Tarket sa neto dobitkom od osam milijardi dinara odnosno šest milijardi dinara", navela je ona predstavljaući listu Sto najuspešnijih kompanija po neto dobiti u 2013.godini.
Na petoj poziciji po neto dobiti se nalazi pirotski Tigar sa profitom od šest milijardi dinara.
Na listi "Sto najvećih privrednih društava po neto gubitku" nalazi se Srbijagas, preduzeće koje sa sa gubitkom od oko 50 milijardi dinara čini čak desetinu ukupnog neto gubitka koji su iskazala sva privredna društva.
"Znatno manji iznos neto gubitka od 15 milijardi dinara beleži Železara Smederevo", navodi Stamenković.
Na trećem mestu po gubicima je Srpska fabrika stakla Paraćin sa 13,8 milijardi dinara, zatim Petrohemija sa 11,8 milijardi dinara.
Na petom mestu po gubicima je Beohemija sa 10,8 milijardi dinara gubitaka.
Po poslovnim prihodima, na vrhu liste "Sto najuspešnijih" nalazi se, prema njenim rečima, kompanija NIS sa poslovnim prihodima od 249 milijardi dinara, a zatim sledi kompanija FIAT koja je, kako je ona navela, osvarila skok sa 14.mesta.
"FIAT je prošle godine po prvi put godinu završio sa neto dobiti, a takođe je i povećao broj zaposlenih sa 1.798 na 3.668 zahvaljujući podsticajima države", navela je ona.
Najveće kumulirane gubitke, kao i prethodnih godina iskazale su Železnice Srbije, a ti gubici iznose 146 milijardi dinara i veći su za 5,7 odsto u odnosu na 2012.godinu.
Među pet najvećih kompanija na listi najvećih kumuliranih gubitaka su i Srbijagas sa 107 milijardi dinara, Petrohemija sa 58 milijardi dinara, EPS i Vip mobile sa po 54 miljarde dinara.
PENZIONERI IZ SRBIJE NEKAD MASOVNO IŠLI U OVAJ GRAD: I dalje važi za mesto koje obavezno treba posetiti, a specijaliteti koje nudi će vas tek oboriti s nogu