Mi smo za Južni tok, ali veliki moraju da se dogovore, a mi mali to da sprovedemo, kaže ministarka Mihajlović. Direktor „Srbijagasa“ Bajatović uverava da rokovi neće biti odloženi

BEOGRAD - Veliki zezaju male.
Evropska unija i Rusija moraće da se dogovore u vezi s gradnjom Južnog toka jer prvima treba gas, a drugima su potrebni kupci. Od tog dogovora zavisiće i pozicija Srbije.

Srbija da vodi računa

Klaus Diter Borhert, direktor za tržišta energije pri Evropskoj komisiji, prekjuče je rekao da su sporazumi Bugarske, Mađarske, Austrije, Slovenije, Hrvatske, Grčke, članica EU i Srbije potpisani s Rusijom kršenje zakona EU, kao i da bi svi ponovo trebalo da pregovaraju. A Aleksandar Medvedev, zamenik direktora UO „Gasproma“ i direktor „Gasprom eksporta“, odgovorio je da ništa ne može da spreči gradnju.

Na istom skupu u Briselu sa obojicom je bila i Zorana Mihajlović, ministarska energetike, koja za Kurir kaže da je više puta govorila da Srbija mora da vodi računa o svemu ako hoće u EU.

- Mi smo za Južni tok, ali Rusija i EU moraju da se dogovore u vezi sa Južnim tokom, a onda ćemo mi mali to da sprovedemo. I situacija sa „Srbijagasom“ je slična jer je njegova organizacija suprotna direktivama EU - navodi ona.

Bez pregovora

Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“, uveren je da neće biti novih pregovora Rusije i zemalja u projektu, kao ni odlaganja rokova za izgradnju. Analitičar Predrag Simić smatra da se zaoštravaju odnosi Istok-Zapad i da se Srbija našla u procepu između EU i Rusije, a Majkl Davenport, šef delegacije EU u Srbiji, da bi Južni tok trebalo da bude u skladu s propisima EU.

Gasovod nije u skladu s trećim energetskim paketom EU, koji je, kako tvrdi Unija, uveden da bi se povećala konkurencija u snabdevanju, a kako tvrde drugi, da bi se smanjila zavisnost od Rusije. Severni tok, kojim se Nemačka snabdeva gasom iz Rusije, izuzet je od njegove primene, što je rešenje o kojem će se pregovarati i za Južni tok.

Šta kaže treći energetski paket
„GASPROM“ NE MOŽE DA BUDE VLASNIK GASOVODA

Treći energetski paket EU ne dozvoljava da „Gasprom“ kao proizvođač gasa bude i vlasnik gasovoda Južni tok, kao i da kroz njega prolazi samo gas ove kompanije, već i svih zainteresovanih isporučilaca. To se odnosi na sve proizvođače i gasovode, ne samo za gas već i za struju. Pod ovakvim uslovima malo je ulagača koji žele da grade infrastrukturu jer im to ne garantuje povratak ulaganja.

Raste potrošnja gasa

- do gradnje Severnog toka 80 odsto isporuka ruskog gasa EU išlo je preko Ukrajine
- do 2030. potrošnja gasa u EU povećaće se za 20 odsto
- do 2030. EU će sa svoje teritorije moći da pokrije 20 odsto potreba za gasom