Rak grlića materice uspešno se leči ako se otkrije na vreme: Dr Aleksandra Pikula objašava koje su glavne smernice za skrining
Rak grlića materice predstavlja ozbiljan zdravstveni problem u Srbiji. Između 2007. i 2021. godine broj obolelih nije se značajno menjao, a ovo oboljenje je četvrti najčešći karcinom kod žena. Prošle godine zabeleženo je 1.300 novih slučajeva, dok je 500 žena preminulo.
Prema podacima GloboKena iz 2020. godine, rak grlića materice je drugi najčešći uzrok obolevanja i četvrti uzrok smrtnosti od karcinoma među ženama u Srbiji.
Razgovarali smo sa dr Aleksandrom Pikulom, specijalistom ginekologije i akušerstva, citologom i načelnikom Službe za ranu dijagnostiku karcinoma grlića materice u Ginekološko - akušerskoj klinici "Narodni front” o važnosti skrininga na rak grlića materice i značaju prevencije putem HPV vakcinacije.
- Rak grlića materice je malignitet koji kada se otkrije u ranoj fazi i otkloni, tada je 100 odsto izlečiv. Dakle, mi dijagnostikujemo početak najranijih premalignih promena dobrim, starim PAPA testom, kolposkopskim pregledom i sada kao kotesting - HPV tipizacijom (kotesting podrazumeva istovremeno korišćenje dva testa - citoloskog PAPA testa i HPV) tj. otkrivanjem postojanja takozvane perzistentne HPV infekcije i samu mogućnost za virus, koji se dovodi u direktnu vezu sa malignom transformacijom ćelije. Vrlo precizno, dakle 99 odsto dijagnostikujemo poremećaj arhitektonike tkiva grlića koji može postati potencijalno mesto razvoja raka.
Pre 20 godina, Srbija je imala najveću stopu incidencije raka grlića materice u Evropi, a sada je na četvrtom mestu, ali i dalje sa stopom koja je dvostruko veća od evropskog proseka, istakla je dr Pikula na nacionalnom simpozijumu o dijagnostici i prevenciji ove zloćudne bolesti održanom početkom ove godine.
Najvažnija preventivna mera u borbi protiv ove bolesti je primarna prevencija, koja podrazumeva vakcinaciju protiv HPV-a i redovne ginekološke preglede, koji omogućavaju pravovremeno otkrivanje i lečenje prekancerogenih promena, dok sekundarna prevencija uključuje skrining, jer je ova bolest pogodna za rano otkrivanje.
Rak grlića materice je dakle jedini karcinom koji se može prevenirati u ranoj mladosti i to HPV vakcinacijom, napominje dr Pikula.
- Do sada je kod nas odziv na vakcinaciju bio dosta slab (6,6 odsto ciljne populacije) i to o trošku države. Ali u poslednjih nekoliko meseci energičnim zdravstvenim prosvećivanjem, akcijama pedijatrijskih, epidemioloških, ginekoloških i iminoloških službi, poraslo je interesovanje prvenstveno roditelja, ali i mladih za vakcinaciju, tako da se broj vakcinisanih povećao (nezvanično taj broj je oko 10 odsto vakcinisane populacije 9 do 19 godina. Država će se zalagati da se vakcinacija sprovodi od 9 do 26 godine o trošku države, kao i svuda u svetu - kaže dr Pikula.
Kada su u pitanju organizovani skrining programi, bez obzira na to što se rade već dugi niz godina, odziv nikada nije prelazio 30 odsto pozvanih žena.
- Svaki ginekolog pacijentkinju koja dolazi zbog bilo koje potrebe na pregled šalje na kolposkopski, PAPA test i po potrebi na HPV bris (tipizaciju). Po Ustavu Srbije svaka žena ima pravo na sistematski ginekološki pregled jednom godišnje jer tehnički resursi kojima raspolažemo ne zaostaju ni u jednom segmentu za razvijenim i visoko osvešćenim i imunizovanim zemljama.
Ne zanemarujte ove simptome
Svaka žena bi trebalo da, pored redovnih preventivnih ginekoloških pregleda, osluškuje svoje telo i prati sve neuobičajene simptome.
- Osnovne tegobe na koje treba obratiti pažnju su pojava kontaktnog krvarenja i krvarenja između ciklusa kao i pojava neprijatnog sukrvičavog sekreta. Mada svaka savremena žena od 18 do 65 godina ne bi trebalo sebi da dozvoli i čeka da se desi pojava nekih od ovih simptoma, već da barem jednom godišnje obavi rutinski ginekološki pregled u primarnoj zdravstvenoj ustanovi jer to je njeno ustavom zagarantovano pravo - kaže dr Pikula.
Gotovo sve seksualno aktivne osoba zaraze se HPV-om tokom života
Preinvazivne promene na grliću materice mogu trajati godinama pre nego što postanu klinički vidljive. Ako se otkriju u tom periodu, mogu se lečiti minimalnim hirurškim zahvatima, kao što je konizacija (hirurški postupak koji se koristi za uklanjanje dela grlića materice u cilju lečenja), ili savremenijom metodom - radiotalasnom hirurgijom, koja omogućava efikasno lečenje uz minimalna oštećenja tkiva.
HPV (humani papiloma virus), posebno tipovi 16 i 18, odgovoran je za više od 70 odsto slučajeva raka grlića materice. Kod nas su prisutni i drugi tipovi, poput 31 i 51, koji takođe mogu da izazovu prekancerogene promene.
- Većina seksualno aktivnih osoba se zarazi HPV-om tokom života, a 70-80 odsto populacije je trenutno zaraženo. Infekcija obično nestaje u roku od šest meseci do dve godine, ali ako traje duže, može da izazove promene na ćelijama grlića materice, što može da dovede do razvoja kancera. Rak grlića materice može se razvijati postepeno tokom dužeg vremenskog perioda, ali u nekim slučajevima može nastati i izuzetno brzo, usled intenzivne HPV infekcije.Četri od pet žena kojima je dijagnostikovan rak nisu bile testirane u prethodnih pet godina, što je poražavajuće - objasnila je doktorka.
Saznajte koji su 5 najčešćih simptoma raka grlića materice: Doktorka podseća na značaj HPV vakcine u sprečavanju bolesti od koje u Srbiji svakog dana umru 2 žene
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BEOGRAĐANIN POLUDEO ZBOG CENE ĆUMURA! Kod jednog prodavca kupio 12 kila za 1.200 RSD, a drugi mu tražio sumanutu cifru