Slušaj vest

- Kroz inovativne mehanizme dejstva ove terapije su nam omogućile značajno bolje rezultate lečenja pa smo danas neke do nedavno smrtonosne bolesti pretvorili u hronična oboljenja sa kojima se živi, a čak i u nekim oboljenjima sa najlošijom prognozom zahvaljujući inovativnim lekovima viđamo značajno produženje vremena preživljavanja. Sa druge strane, kada su u pitanju hronična oboljenja, inovativni lekovi omogućavaju značajno poboljšanje kvaliteta života ovih bolesnika, često do nivoa da oni mogu da ostanu radno aktivni i produktivni članovi društva što predstavlja ogroman boljitak i za njih i za njihove porodice i za društvo u celini. Osim toga, inovativni lekovi nam pružaju nadu za optimizam da ćemo zahvaljujući kontinuiranom ulaganju inovativne farmaceutske industrije u razvoj ovih terapija uskoro postizati značajno bolje rezultate čak i u onim oblastima gde danas nismo zadovoljni ishodima lečenja.

Gde je Srbija danas u odnosu na okruženje kada se radi o inovativnim terapijama?

- U ovom momentu, više od 70 inovativnih lekova čeka na ulazak na Pozitivnu listu, tako da možemo da kažemo da je dostupnost inovativnih terapija u našoj zemlji još uvek relativno mala, pogotovo kada se poredimo sa zemljama našeg neposrednog okruženja kao što su Hrvatska, Bugarska ili Rumunija koje svojim osiguranicima obezbeđuju dva, tri, pa čak i pet puta više inovativnih lekova.

lekovi shutterstock_1426046705.jpg
U ovom momentu, više od 70 inovativnih lekova čeka na ulazak na Pozitivnu listu Foto: Shutterstock

Koji su razlozi za takvu situaciju? 

- Razloga za to ima više, počevši od nivoa državnog ulaganja u lekove koji je, mereno po glavi stanovnika, u našoj zemlji značajno niže nego u susedstvu, preko dugotrajne i u mnogome komplikovane procedure stavljanja lekova na Pozitivnu listu pa do nepostojanja rokova za redovno obnavljanje Pozitivne liste. Ipak, kao najznačajniji razlog ovakvog zaostatka za okruženjem naveo bih nedostatak održivog, sistemskog finansiranja inovativnih lekova.

Šta je rešenje? 

- Udruženje Inovia već dugi niz godina insistira da se ovo pitanje reši kroz kreiranje zasebne budžetske linije u Finansijskom planu Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, u kojoj bi transparentno za svaku kalendarsku godinu bilo određeno koliko novca će biti investirano u nove inovativne terapije. Ovakvo rešenje, osim što je primenjeno u velikom broju evropskih zemalja bi bilo optimalno i zbog toga što bi državi omogućilo kontrolu troškova, pacijenti bi bili sigurni da će svake godine Pozitivna lista biti proširena najefikasnijim terapijama, dok bi industrija dobila dodatni signal i poticaj za još veće ulaganje na našem tržištu, što sa sobom donosi još bolje uslove nabavke ovih lekova, više kliničkih studija, edukacija za zdravstvene radnike i donacija za zdravstvene centre.

sequence-01.00-43-18-20.still006.jpg
Ako budžet za inovativne lekove poraste za 50 odsto, mi ćemo stići za pet godina tamo gde je Bugarska danas, kaže dr Trkulja Foto: Kurir Televizija

Primetno je ipak da su napravljeni značajni pomaci u poslednje vreme? 

- Važno je reći i da je situacija danas značajno bolja nego što je to bio slučaj ranije, zahvaljujući velikim ulaganjima Republičkog fonda u inovativne lekove, koja su napravljena u poslednjih pet do šest godina. Donošenjem rešenja sistemskog finansiranja inovativnih terapija siguran sam da za samo nekoliko godina možemo da uhvatimo priključak sa zemljama regiona i podignemo dostupnost inovativnih lekova naših osiguranika do nivoa evropskog proseka.

Da li postoji plan za stavljanje novih inovativnih lekova na pozitivnu listu u 2025. godini? 

- Nažalost, upravo iz spomenutih razloga – pre svega nepostojanja izdvojenih finansijskih sredstava namenski određenih za proširenje Pozitivne liste inovativnim lekovima – iako smo već u drugoj polovini aprila i dalje ne znamo da li će ove godine biti nove inovativne liste. Ako znamo da se u svetu svake godine pojavi više od 40 novih inovativnih lekova, jasno je da svaka godina u kojoj ne bude proširenja Liste u stvari doprinosi daljem zaostajanju u dostupnosti ovih lekova i kreira ogroman problem za finansiranje Republičkog fonda u budućnosti. Jer savremena medicina je nezamisliva bez koristi koje donose ovi lekovi, a državi će biti mnogo jednostavnije da pronađe neophodna sredstva za kontinuirano ulaganje u inovativne terapije ukoliko ne bude morala da prethodno rešava zaostatak od 70, 100 ili više lekova koji čekaju ulazak na Listu.

Inicijativa za dostupnost inovativnih terapija u Srbiji: Napretka ima, ali nisu sve oblasti jednako pokrivene

NOVI VIZUAL Web kaj teksta.jpg
Prevencija kao garancija Foto: Prevencija kao garancija