Slušaj vest

Zaposleni su prekidali radni odnos, a samostalci su odjavljivali radnje, gasili preduzeća ili se brisali iz evidencije udruženja. Jedino poljoprivrednici nisu morali ništa da rade sami, osim da podnesu zahtev za penziju. Tako je i sada, njima se prestanak osiguranja utvrđuje po službenoj dužnosti sa danom koji pret ho di pra vu na penziju. Međutim, kod ostalih kategorija osiguranja bilo je promena iako generalno pravilo i dalje važi. Za većinu prestanak osiguranja jeste uslov za ostvarivanje penzije.

Izmenama zakonskih propisa utvrđeni su i pojedini izuzeci, a za one koji su tim izmenama obuhvaćeni važno je da poznaju pravila koja za njih važe. Najveći broj osiguranika obuhvaćen je promenama koje se odnose na kategoriju samostalnih delatnosti, ali su u izuzecima i pojedini zaposleni. Bez prestanka osiguranja pravo na penziju mogu da ostvare oni koji obavljaju preduzetničku delatnost, hranitelji, osiguranici kojima se period osiguranja utvrđuje prema utvrđenom stažu (ugovor o delu i slično), kao i izabrana, imenovana i postavljena lica. Svi oni pravo na starosnu i prevremenu starosnu penziju mogu da ostvare i bez prestanka osiguranja.

- Promene su uvedene iz praktičnih razloga. Zamislite samo decu koja bi ostala bez staranja zbog penzionisanja hranitelja ili zanatliju koji želi da radi i iz penzije, a koji bi morao da zatvori radnju i nekoliko dana kasnije ponovo da je registruje. Osobe koje ostvaruju pravo na invalidsku penziju, međutim, moraju imati prestanak osiguranja bez obzira na to kojoj kategoriji pripadaju. Za ostvarivanje prava na porodičnu penziju prestanak nije uslov, ali se penzija neće isplaćivati dok traje osiguranje. Dakle, može da se ostvari pravo na porodičnu penziju, ali isplata počinje tek nakon prestanka zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne ili poljoprivredne delatnosti - šiše Glas osiguranika.

penz-2.jpg
Foto: Shutterstock, Nenad Kostić

Kada je to uslov za ostvarivanje prava, pravilo je da se i zahtev Fondu PIO podnosi uz priložen dokaz o prestanku. Bez ovakvog dokaza zahtev je neuredan i podrazumeva da se prvo ovo pitanje raspravi, pa da se tek zatim pristupi utvrđivanju drugih činjenica u vezi sa pravom za koje je zahtev podnet. Iz ovog razloga sugeriše se strankama da izbegavaju podnošenje zahteva dok još uvek rade ili samostalno obavljaju delatnost jer na taj način neće postići da se ranije pristupi uređivanju podataka o navršenom stažu, već se samo bespotrebno odugovlači postupak.

Korisnici starosne penzije treba da znaju da se sa novim radom ne sme početi istog dana kada je utvrđeno pravo na penziju, nego najranije sutradan. Dakle mora da postoji makar jedan dan „pauze” u radu. Ukoliko invalidski penzioneri uđu u osiguranje, to može da znači eventualno preispitivanje utvrđenog gubitka radne sposobnosti, dok korisnici porodične penzije treba da vode računa o tome da svaki rad odmah znači i obustavu isplate penzije.

Specifičnost postoji kod profesionalnih vojnih lica i policijskih službenika kod kojih se ne utvrđuje potpuni gubitak radne sposobnosti, već samo gubitak sposobnosti za obavljanje profesionalne vojne službe, odnosno policijskih poslova. Osiguranici ovih kategorija koji ostvare pravo na invalidsku penziju mogu i nakon penzionisanja da se zaposle ili da obavljaju samostalnu delatnost, osim u službi koju su prethodno obavljali. Međutim, ova lica nemaju pravo da im se odredi nov iznos penzi je na osnovu naknadno navršenog staža.

4.jpg
Foto: Petar Aleksić

Izuzetno, porodični penzioneri mogu da budu angažovani po ugovoru o delu ili po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova, uz uslov da je iznos ostvarene naknade niži od najniže osnovice za osiguranike zaposlene. Porodični penzioner koji želi da radi može i treba da proveri na najbližem šalteru Fonda da li će to uticati na isplatu penzije. 

Osobe koje ostvare pravo na starosnu ili prevremenu starosnu penziju imaju pravo da po osnovu osiguranja navršenog nakon penzionisanja traže određivanje novog iznosa penzije. Međutim, uslovi koji važe za ovaj postupak se donekle razlikuju od opštih. Pre svega, minimalno trajanje staža osiguranja navršenog „iz penzije” je 12 meseci. Penzioneri koji su navršili kraći period od ovog nemaju pravo da im se odredi nov iznos penzije. Još važnije, za razliku od ostvarivanja prava na penziju, kod ponovnog određivanja penzije je prestanak osiguranja uslov koji važi za sve.

I osiguranici koji pripadaju izuzecima i mogli su da se penzionišu za vreme trajanja osiguranja, ne mogu istu „privilegiju” da koriste za određivanje novog iznosa. Da bi se podneo zahtev za preračun penzije i uračunavanje staža koji je naknadno navršen, penzioner mora prethodno da bude odjavljen sa osiguranja. Datum prestanka utvrđuje se na različite načine u zavisnosti od kategorije osiguranja, u skladu sa zakonskim propisima. To može da bude datum raskida hraniteljskog ugovora ili drugog ugovora o delu, autorskog ili sličnog ugovora, datum gašenja preduzetničke radnje, prestanak radnog odnosa (i za izabrana, imenovana i postavljena lica) i slično.

Samostalcima kojima je svojstvo utvrđeno po osnovu članstva u reprezentativnim udruženjima, datum prestanka osiguranja predstavlja datum brisanja iz matične evidencije udruženja. Na ovaj način se evidentira osiguranje samostalnih umetnika, sportista, advokata, taksista i drugih. Veoma je značaj no da brisanje iz udruženja ne može da bude retroaktivno, već se dan brisanja smatra i danom prestanka članstva. Zbog toga osiguranici koji su na ovaj način evidentirani treba da vode računa i blagovremeno urede promenu svog statusa u udruženju.