KAZNE KOJE UBIJAJU DOSTOJANSTVO Radili 40 godina, a sada im skidaju 20% penzije jer su otišli ranije u penziju
Kada neko odluči da ode u prevremenu penziju, uslovi za muškarce i žene su isti, a to je 40 godina staža i 60 godina života.
Ugrubo rečeno, ko je u proseku zarađivao 80.000 dinara i ima pun radni staž, penzija sa maksimalnim penalima od 20,4% biće oko 40.000 dinara.
Slađana Plavšić iz Udruženja penzionera Stari grad kaže za Euronews Srbija da jedna velika populacija počinje da radi sa 20 godina, da odradi 40 godina i ima 60 godina života, a da im se oduzima od penzije zbog kaznenih penala.
- Takvim zakonima vi jednostavno stvarate siromašno stanovništvo, jedan broj stanovništva je jako siromašan - rekla je Plavšić.
"Kazneni penali socijalno neprihvatljivi"
Sindikati ne odustaju od zahteva za potpuno ukidanje penala.
Kažu da se deset godina primenjivanja ove odluke najbolje vidi u statističkim podacima, a to je da skoro 1,1 milion penzionera prima penziju do minimalne potrošačke korpe.
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže za Euronews Srbija da su kazneni penali socijalno neprihvatljivi, navodeći da je učinjena velika nepravda prema velikom sloju zaposlenih koji su znali pravila igre i koliko su morali pojedinačno kao radnici i njihovi poslodavci tokom svog radnog veka da uplaćuju u Fond PIO.
- Kada su očekivali da mogu da odu u penziju, svesni da eventualno neku godinu ranije ako odu, sigurno da moraju da imaju manje iznose u rešenjima o penziji nego oni koji, recimo, imaju nešto duži staž. Ne razumemo zašto je država morala dodatno da ih kazni - rekao je Vuković.
On navodi da oni odavno traže ukidanje kaznenih penala na prevremeno penzionisanje.
- Ovo je sad sedma Vlada kojoj stalno upućujemo inicijativu za izmenu tog zakona - rekao je Vuković.
Šta kažu u Fiskalnom savetu?
Zahtev za ukidanje penala u Fiskalnom savetu vide kao populističku meru koja neće pogodovati onima koji rade fizički najteže poslove, već javnom sektoru.
- Nemate besplatnog ručka, razvodnjavate ili ukidate penale, morate da smanjujete svim ostalim građanima penzije i to je nešto što bismo mi u Fiskalnom savetu sa stručne strane nazvali apsolutno nepravičnim, jer glavnu korist od toga će imati bivši zaposleni u javnom sektoru koji su inače bili privilegovani. I mogućnost uopšte penzionisanja pre redovne starosne dobi je privilegija. Dakle, sasvim je pošteno da oni koji koriste tu privilegiju za nju i plate - rekao je za Euronews Srbija član Fiskalnog saveta Nikola Altiparmakov.
Iz Fiskalnog saveta ističu da je zakonom predviđeno korišćenje švajcarske formule za obračun penzija, što povlači sa sobom i ograničene rashode za penzije, kao i da se trošak ukidanja penala ne bi mogao preneti na državni budžet, jer, kako kažu, budžet ne bi smeo da finansira penzije.
biznis.kurir.rs/Euronews Srbija