Posle usklađivanja od 7,46 odsto, hrvatske penzije za avgust porasle su na prosečno 571,46 evra. Ovo je iznos prosečne starosne, invalidske i porodične penzije. Ako uključimo privilegovane grupe kao što su veterani ili aktivna vojna lica, prosečan iznos se penje na 620,13 evra.

Međutim, to ne predstavlja značajno poboljšanje standarda za penzionere u Hrvatskoj,  piše tportal. Naime, prosečna penzija iznosi samo 43,5 posto prosečne plaće, a s obzirom na poskupljenje života, moguće je da će ove godine oko trećine ljudi treće starosne grupe u Hrvatskoj biti u raljama siromaštva.


Poređenje sa komšijama


Situacija nije bolja ni u nekim susednim zemljama. U stvari, na nekim mestima je mnogo gore. Tportal je uporedio prosečne penzije za avgust iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Slovenije i Srbije sa hrvatskim. Što se nominalnih iznosa tiče, najbolja je situacija u Sloveniji, a najgora u BiH, tačnije u Republici Srpskoj.

Tamo, naime, prosečna penzija iznosi svega 302,77 eura, a u Federaciji BiH prosek je nešto veći - svega 369,08 eura. Ne čudi što tamošnji penzioneri, posebno primaoci 'boračkih' penzija, svake godine najavljuju proteste. Razlog za nezadovoljstvo je i činjenica da državni organi moraju da pronađu način da isplate penzije na početku svake godine, s obzirom da se tamošnji državni budžet donosi posebnim odlukama zbog neizvršavanja brojnih finansijskih obaveza prethodnih godina. 

Nešto bolja situacija sa penzijama je u Srbiji, gde su penzioneri u avgustu u proseku primali 45.703 dinara, odnosno 390,56 evra. 

penzioner.jpg
Kurir, Shutterstock 

U Crnoj Gori, koja je uvela evro od sticanja nezavisnosti 2006. godine, penzije su prilično blizu hrvatskom proseku. Oni su u avgustu u proseku iznosili 496,10 evra, pokazuju podaci Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Međutim, ovo je prosečni iznos penzija bez razlika, a odnose se na povoljniji način određivanja visine penzije uveden u avgustu 2020. godine i primenjivaće se do 31. decembra 2030. godine. Osiguranici koji su pravo na penziju stekli od početka 2020. godine ili su pred sticanjem tog prava mogu se opredeliti za preračun penzije iz kojeg se isključuju najnepovoljnije kalendarske godine u toku radnog veka do najviše četvrtine navršenog efektivnog staža osiguranja.

To dovodi do povećanja prosečnih isplaćenih penzija, koje su sa pomenutim razlikama, kao i zaostalim obavezama nakon prethodnog usklađivanja, u avgustu iznosile 515,17 evra. Osim toga, Crnogorci bi ovih dana na račune trebalo da dobiju nešto veće iznose. Naime, u septembru je izvršeno treće ovogodišnje usklađivanje koje je povećalo osnovicu za obračun penzija za 2,4 odsto.

Penzije iz svih ovih zemalja su u proseku niže od hrvatskih, ali ako pogledate zemlje bivše Jugoslavije, Hrvati još uvek ne dominiraju u ovoj kategoriji. Naime, penzioneri u Sloveniji primaju znatno više penzija i one su u avgustu u proseku iznosile 897,12 evra.

Međutim, kako pokazuju brojna istraživanja sprovedena u Hrvatskoj, ni to ne bi bilo dovoljno za život. Građani smatraju da je za pokrivanje osnovnih životnih troškova potrebno više od 1.000 evra, koji kod starijih osoba pored hrane i režija uključuju lekove.

Kurir.rs/Poslovni.hr/Prenala S. Č.