OPASAN OTPAD VELIKI PROBLEM U SRBIJI Građani ne znaju da OVAKO zagađuju životni prostor! Stručnjak za Kurir TV: EVO KAKO DA REŠIMO
Sanja Knežević Mitrović iz NALED u Pulsu Srbije na Kurir televiziji govorila je o recikliranju opasnog otpada u Srbiji.
- Opasan otpad sadrži opasne materije, koje ako se ne odlože adekvatno, odlaze u zemljište i podzemne vode i tako dospevaju u naš lanac ishrane. One odlaze i u atmosferu, jer se pale preko leta - kaže Sanja Knežević Mitrović iz NALED.
Ona je istakla da se NALED bavi širom pričom o opasnom otpadu i to kada su u pitanju baterije i sijalice.
- Radimo na povećanju stope reciklaže za baterije i sijalice koje sprovode privatne kompanije za reciklažu - kaže Knežević Mitrović.
Ljudi znaju da je opasan otpad, posebno kada govorimo o baterijama, ali oni ne znaju šta sa njima da rade, istakla je Sanja Knežević Mitrović.
Ona je istakla da se baterije mogu odložiti u maloprodajnim radnjama.
- Jedan kilogram baterija da bi se sakupio košta četiri evra i građani imaju određene lokacije gde mogu to da ostave i to plaćaju maloprodajni lanci. Problem je što ne postoji reciklažni centar za baterije u Srbiji - kaže Sanja Knežević Mitrović.
Sanja Knežević Mitrović istakla je da se su građani veoma odgovorni ekološki kada im je pristupačno.
- Praksa je pokazala da je javnom komunalnom preduzeću potrebna logistika da bi reciklažu i nove funkcije sproveli kako treba - navela je Sanja Knežević Mitrović i dodala:
- Prošle godine smo krenuli na sedam lokacija u javnim ustanovama u Kragijevcu da sakupljamo taj otpad. Početkom ove godine uključila se i beogradska opština Stari Grad. Kod građana se podiže svest o ekološkim problemima, zato je važno i da postoje lokacije da bi se ta svest podigla - kaže Mitrović, koja je zaključila da su korporacije veoma odgovorne kada je u pitanju ekološka odgovornost.
Kurir.rs
SRBIJA, ALBANIJA I SEVERNA MAKEDONIJA PROMOVIŠU TURIZAM SVOJIH ZEMALJA NA TREĆOJ VINSKOJ VIZIJI: Labović: Zajedno možemo do još boljih rezultata (FOTO)