Slušaj vest

EU pomaže Hrvatskoj da uredi i šumske staze, postavi edukativne table, klupice... Ali je to, osim javnim ustanovama, omogućeno i privatnim vlasnicima šuma, piše Ivan Pandžić u kolumni Kriminopolis.

Hrvatska već 12 godina koristi milijarde evra podsticaja koji stižu u poljoprivredu, ribarstvo i šumarstvo iz evropskih fondova, ali proizvodnja uprkos tome opada. Razlozi su različiti, a jedan je sigurno i zloupotreba novca kroz kreativnost hrvatskog čoveka. Nagledali smo se čupanja vinove loze, lažnih tulipana, lažnih ulaganja, zadržavanja novca koji je dobijen za dobrobit životinja koje i dalje žive u jadnim svinjcima. A sada smo otkrili i novi, kreativni način izvlačenja novca – putem šumskih staza.

Ideja je plemenita. EU nam pomaže da uredimo šumske staze, postavimo edukativne table, klupice... Ali to je, osim javnim ustanovama, omogućeno i privatnim vlasnicima šuma.

Tako je jedna mala firma kupila stotine hiljada kvadrata šume, deo parcela je iskrčila, a zatim se prijavila za uređenje „edukativnih staza“ na tim svojim parcelama. Radi se o siromašnom i retko naseljenom području na Baniji. Za nasipanje kamena i postavljanje klupica na svojim parcelama odobreno im je čak 1,4 miliona evra, odnosno gotovo 100.000 evra po stazi. I čak ni to nisu uradili, ali su podneli zahtev za isplatu. Novac bi možda i dobili da nismo otkrili celu priču.

Ali obišli smo i one „uređene“ staze na drugim privatnim parcelama. Tri godine nakon završetka, tamo niko ne dolazi jer nema ni turista ni rekreativaca. Sve je zaraslo, trulo, ali vlasnik je podigao gotovo 100.000 evra za uređenje. I to je još jedan eklatantan primer rasipanja novca i dobra „poslovna prilika“ za snalažljive. A turizam i proizvodnja? E, time neka se drugi bave.

Kurir Biznis/https:/Express.24sata.hr.