Slušaj vest

Najživahnije rasprave na Fejsbuku i ovog leta vode se u popularnim i dobro poznatim turističkim grupama posvećenim Grčkoj, ali za njima ne zaostaje ni ona koja se bavi letovanjem u Albaniji.

Ako je suditi prema FB objavama, zainteresovanih za letovanje na delu Jadrana u toj zemlji, ima iz svih bivših SFRJ republika, uključujući i sve više Hrvata kojima je to umnogome jeftinija opcija od rođene obale.

Objave koje izazivaju najviše interesovanja u grupi posvećenoj odlasku u Albaniju na more jesu one o cenama u supermarketima, restoranima, zatim cene svežeg voća i povrća na tezgama za one koji sami žele da kuvaju, kao i cene pića, cene u kafićima, na plažama i cene ležaljki.

alba 11.jpg
Foto: Facebook Printscreen/Letovanje u Albaniji

Na jednom od video-snimaka načinjenih u supermarketu, zabeležene su, recimo, cene kafe, sokova, zatim cene muslija, pahuljica za doručak, dečje hrane u teglicama, formule za bebe, grickalica poput girisina, čipsa, kečapa, senfa, majoneza, soseva, maslina i kiselih krastavčića u teglama, brašna, pirinča, gotovog krompir pirea, testenina, mlečnih proizvoda, jogurta, mleka među kojima ima i marki koje se mogu videti i na našim rafovima.

Prepoznaje se niz svetskih marki koje se prodaju i kod nas, ali na snimku se vidi da ima dosta grčke robe, nemačke, ali i nešto slovenačke koja se prodaje i kod nas. Na albanskim rafovima ima i srpske robe i naših marki dobro poznatih još iz vremena Jugoslavije.

Koji je odnos evra i albanskog leka

Nacionalna valuta u Albaniji je albanski lek i po današnjem kursu odnos je sledeći:  

1 evro - 97.75 albanski lek

Koliko šta košta

Kad je reč o sokovima i bezalkoholnim pićima, konzerve gaziranih pića kreću se od 80 leka, litar i po gaziranog pića poznatih svetskih marki je 165 leka a negazirani sokovi su 250 za litar.

Grickalice poput grisina, krekera i sličnog idu od 60, zatim 95 leka pa sve do 200 za velika pakovanja. Kad je reč o čipsu, kesa od stotinak grama košta 150, a 350 su veće kese i veća pakovanja čipsa poznatih svetskih marki.

alba 12.jpg
Cene u Himari Foto: Facebook Printscreen/Letovanje u Albaniji

Teglice bebećih papica kreću se od 250 do 350 leka, razne vrste muslija u proseku su 400, a kafe idu od 400 do 700 leka u proseku, u zavisnosti da li je obična kafa, nes... kao i od marke i gramaže. Velike kutije korn fleksa su oko 250.

Majonezi, kečapi su od 220, 250 i malo jače zavisno od marke. Tako se kreću i cene pirinča za veće kese, a makarone idu 150 za neke grčke marke pa do 200 za poznate svetske marke.

Dečji puding manje pakovanje je oko 60-70 leka a veća pakovanja pudinga i voćnih jogurta su oko 210. Razni mlečni napici i voćni jogurti u tetrapaku idu od 170 pa naviše zavisno od brendsa i gramaže.

Cene u na albanskom primorju  Foto: Facebook Printscreen/Letovanje u Albaniji

Cene u restoranima  

Kad je reč o cenama u restoranima, jedna Aleksandra koja je do pre neki dan letovala u Sarandi, napisala je sledeće: 

"Danas smo se vratili, prosek je 5 evra po osobi, sve zavisi ko šta voli da jede, u pekari od 100 leka do 300 su peciva, u restoranima doručak od 5 evra pa nadalje, ručak/večera isto, fast food kao giros 4 evra, megde ima i za 3,5,piće od 5 do 12, sladoled od 1 evro,voće ispod 2 evra osim lubenica nema ništa i povrće od 0.60 eur, ukoliko uzimate u marketima i sami spremate prođete jako jeftino jer cene su sasvim normalne, ukoliko 4 člana porodice jedu u restoranu prosek neki je 50 evra za sve...

 Dragoslav je iz Drača poručio da su "kafa i kola 250 leka pored plaže, da je burek 100, a ručak 500 leka.

A Marko koji je letovao u Ksamilu kaže: 

"Cene ležaljki se razlikuju od 1.000 do 4.000 leka, zavisi u kom redu hoćete da budete, ljudi na plaži korektni, cene slične kao i u Srbiji...

Kurir.rs/Facebook Letovanje u Albaniji