Slušaj vest

Kako je naveo, "smanjene su površine, tako da ove godine očekujemo dobre cene".

- Konkretno, što se maline tiče, startovaće sa 350, a verovatno i sa 400 dinara. Biće borba za malinu - kaže Zečević.

Za višnju se očekuje da startuje sa minimalno 100, a najverovatnije 120 dinara. Mraz je rod prepolovio, a u poslednjih nekoliko godina je izgrađeno dosta novih kapaciteta, pa će i tu biti, bez sumnje, dobra cena. Isto važi i šljivu koju su neočekivani aprilski minusi možda i najviše desetkovali, ako izuzmemo kajsiju, koja je prva stradala.

Zečević očekuje da će ove godine i kupinari imati razlog da se raduju:

- E sad, da molimo Boga da i sa prodajom bude tako, pa da nemamo problema kao nakon 2022 - navodi Zečević.

20231031-093615.jpg
Foto: Kurir

Za finalnu procenu cena čeka se Poljska, no, u okruženju je dosta toga izmrzlo, a zalihe su prazne, kako kod nas, tako i na zapadu, tako da je sagovornik emisije "Dobra zemlja" u svoje informacije siguran. Objašnjava da, kada je malina u pitanju, veliki sistemi prate cenu Čilea, i da se na osnovu toga uglavnom formira cena i kod nas. Ove godine, čileanski rolend je u evropu došao po ceni od četiri evra, pa je stvar prilično jasna.

Savetovao je svim voćarima da svako gazdinstvo ima svoj skladišni kapacitet i neku mini-preradu.

- Ako vi malinu zamrznete na gazdinstvu, mini hladnjače do 10 tona, kontejnerskog tipa, vi onda čekate najbolju cenu. Ona je prošlog leta otkupljivana za 250 dinara, a pre mesec dana ste za nju mogli da dobijete 450 dinara ili 400, zavisno od kvaliteta. Kada nemate kapacitete, i hladnjače i trgovci su prinuđeni da vuku kredite, ulaze razni posrednici sa svojim novcem, i nekih 100 dinara po kilogramu pojedu banke i posrednici - objašnjava on za kraj.

BiznisKurir/Agro TV