STATISTI SVE TRAŽENIJI U SRBIJI, EVO KOLIKO ZARAĐUJU! Honorari za ljude iz pozadine variraju, ovo su dnevnice
U zavisnosti od projekta i zahtevnosti zadatka statisti dnevno mogu da zarade od 500 do 1.500 dinara
Šezdestih godina prošlog veka, kada je Holivud otkrio Srbiju i njene filmske studije, omladinci i studenti džeparac su zarađivali glumeći u filmovima kao statisti.
Neizostavni su u snimanju filmova, serija, reklama i muzičkih spotova. Njihova uloga je da popune pozadinu scena, stvarajući autentičnu atmosferu.
Angažovanje se često vrši preko agencija koje objavljuju oglase na društvenim mrežama, Vajber i Vatsap grupama. Honorari variraju, ali se kreću od 500 do 1.500 dinara po danu, u zavisnosti od projekta i zadataka statista.
Publika u studijskim emisijama često se sastoji od statista koji dobijaju nadoknadu za prisustvo. Honorari se kreću od oko 700 do 1.500 dinara po snimanju, a angažovanje se obavlja preko agencija ili direktno putem oglasa. Statisti su dužni da poštuju pravila ponašanja i instrukcije produkcije.
U Srbiji je angažovanje statista uobičajena praksa, ali sve manje u filmovima (pritisla kriza), a sve više u drugim vidovima industrije zabave, pa čak i na mestima na kojima ih nikako ne očekujemo.
Tako je pre neki dan na jednom portalu za traženje poslova izašao oglas za statiste koji bi "popunjavali stolice” – na seminarima koji se održavaju jednom mesečno i posvećeni su – bezbednosti žena.
U Srbiji je angažovanje statista uobičajena praksa, ali sve manje u filmovima
I ovo nije jedini primer, mada ti pozivi do sada nisu bili tako javni i očigledni. Naime, većina statista uhlebljenje može potražiti na sajtu overthinker.rs, kao i u specijalizovanim agencijama za statiste.
Tu su i društvene mreže jer statiranje lako sklizne u „sivu zonu” neplaćanja poreza i doprinosa, a kud ćeš bolje dogovaranje van očiju inspekcije nego Fejsbuk i Vajber grupe. Doduše, postoje i one javne, legitimne: tako Fejsbuk grupa „Statisti Udruženja Galeb” često objavljuje aktuelne ponude, pa ako ste zainteresovani i volite da se vidite na ekranu, probajte.
O političkim angažmanima pričaćemo neki drugi put, pošto su glasine nepotvrđene, ali one zabavne su javne i poznate: gosti u tok šou emisijama uglavnom su statisti, a biraju se prema zahtevima organizatora i temi emisije.
Prvi put s ocem na snimanje
Prvi statisti bili su u filmovima Žorža Melijesa (kasne 1890. godine), ali pravu profesiju statiste stvara D. V. Grifit u Holivudu početkom 20. veka. Najpoznatiji film u kojem je Grifit koristio hiljade statista jeste „Netrpeljivost” (1916). Ovaj film se smatra jednim od najambicioznijih u istoriji nemog filma i važnim trenutkom u razvoju filmske umetnosti. U scenama iz drevnog Vavilona, Grifit je koristio hiljade statista – neke procene navode i do 16.000 ljudi – za masovne scene parada, bitaka i egzekucija.
Ponekad su statisti i neka vrsta scenografije: u snimanjima novogodišnjih programa ili „narodnih” emisija, statisti u improvizovanim kafanama najčešće su plesači iz kulturno-umetničkih društava.
U promociji proizvoda i usluga na društvenim mrežama, statisti se angažuju za kreiranje sadržaja, učestvovanje u viralnim kampanjama ili kao deo publike u lajv događajima. Ovi angažmani se često organizuju preko influensera ili marketinških agencija koje traže osobe određene starosne grupe ili izgleda.
Od 500 do 1.500 dinara honorar po snimanju
I pojedini noćni klubovi ili organizatori koncerata angažuju statistkinje da privuku publiku, pretežno mušku: angažuju ih obično preko omladinskih zadruga ili preko poznanstava, s nadom da su punoletne.
Pre prijave, preporučuje se proveriti reputaciju agencije ili organizatora, kao i uslove angažmana. Statiranje može biti prilika za dodatnu zaradu, sticanje iskustva i upoznavanje sa svetom produkcije i medija. Međutim, važno je biti informisan i oprezan prilikom prihvatanja angažmana, posebno kada su u pitanju politički događaji ili nejasni oglasi.
Kurir Biznis/Dnevnik.rs
NEĆETE VEROVATI KO JEDE NAJSKUPLJI HLEB U EVROPI! Za samo par godina cena ove namirnice skočila za 60 odsto