OBRATITE PAŽNJU GDE TOČITE GORIVO, NIJE SVEJEDNO! Razlika po litru i do 50 centi, pa vi računajte
U zavisnosti od zemlje u koju putujete, razlike u cenama goriva mogu biti značajne, posebno na rutama ka istočnoj i jugoistočnoj Evropi
Naime, prema najnovijim podacima Evropske komisije, litar benzina ili dizela u nekim zemljama Evropske unije može biti više od 50 centi jeftiniji nego, na primer, u Danskoj, Holandiji ili Švajcarskoj. Planiranje rute i zaustavljanje na pristupačnijim benzinskim pumpama tako može doneti konkretne finansijske uštede.
Prema podacima ADAC-a i TCS-a, najniže cene goriva trenutno su zabeležene u Češkoj, Poljskoj i Luksemburgu. U Poljskoj se litar benzina prodaje za 1,37 evra, dok je dizel 1,39 evra. Slično je i u Češkoj (1,37 evra benzin / 1,33 evra dizel) i Luksemburgu (1,45 evra / 1,37 evra).
U sredini skale
Hrvatska se i dalje nalazi u sredini skale, sa prosečnom cenom benzina od 1,44 evra i dizela od 1,43 evra. Austrija, Mađarska i Slovačka su blizu ovih nivoa, dok vozači u Italiji, Francuskoj i posebno Holandiji plaćaju više za gorivo, gde litar benzina košta čak 1,88 evra, a dizela 1,60 evra. Najskuplja je Danska – sa skoro 2 evra po litru benzina.
Važno je imati na umu da cene goriva unutar iste zemlje mogu značajno da variraju. Kao i u Hrvatskoj, gorivo na pumpama pored autoputeva je često znatno skuplje nego na onima odmah nakon izlaza.
Zbog toga se vozačima preporučuje da planiraju točenje goriva van autoputeva i na stanicama koje nude povoljnije cene – u nekim slučajevima razlika po litru može dostići i 20 centi.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da podaci o cenama goriva u različitim zemljama možda nisu u potpunosti uporedivi. Naime, metode prikupljanja podataka i ažuriranja cena se razlikuju, pa je moguće da postoje vremenske razlike između stvarnog stanja na terenu i objavljenih cena.
Kurir Biznis/Fenix Magazin
MLADI NE ŽELE DA ULOŽE NOVAC U NEKRETNINE! Zbog ovog problema, čitavu zaradu potroše, a evo i o čemu se radi!