Slušaj vest

U Narodnoj banci Srbije kažu za Kurir da ne raspolažu takvim podacima, ali ističu da su "male šanse da postoji zaboravljeni novac na računima preminulih u bankama".

- Ukazujemo da Narodna banka Srbije vodi Jedinstveni registar računa koji sadrži podatke o dinarskim i deviznim računima rezidenata i nerezidenata koje vode banke, ali se ovde ne vode podaci o stanju i promenama na računu, a sudovi i javni beležnici preko Pravosudnog informacionog sistema imaju uvid u te podatke, te prilikom sprovođenja ostavinskog postupka upravo te podatke koriste kako bi utvrdili u kojim bankama je ostavilac imao otvorene račune - objašnjavaju u NBS.

U centralnoj banci dodaju da, koliko je njima poznato, u ostavinskom rešenju se navode brojevi računa i naziv banke te oglašeni naslednik sa pravosnažnim rešenjem ima pravo da raspolaže sredstvima.

- Banka ne može imati saznanje o činjenici smrti svog klijenta ukoliko je neko ne obavesti, a to su najčešće zakonski naslednici ili davaoci izdržavanja po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Naravno, postoji teoretska mogućnost da oglašeni naslednik ne želi da preuzme nasleđena novčana sredstva, ali se u praksi nismo susretali sa takvim situacijama - naglašavaju u NBS.

KRAJNJI NASLEDNIK DRŽAVA

Ukoliko vlasnik računa u banci nije imao naslednika, kako objašnjavaju u NBS, poslednji zakonski naslednik njegovog novca je država Srbija.

- Dakle, imajući u vidu na koji način se sprovodi ostavinski postupak, te postojanje Jedinstvenog registra računa, kao i prirodnu zainteresovanost naslednika za tačno utvrđivanje zaostavštine i svih novčanih sredstava na računima, male su šanse da postoji "zaboravljeni" novac na računima preminulih lica u bankama - kažu u NBS.

Finansijski stručnjak Vladimir Vasić objašnjava da u bankama postoji takozvana "procedura spavajućih računa" koja je obično podešena na šest meseci.

- Ako nema pomeranja po računu softver stavi pored znak uzvika i ti računi se prate. Banke imaju vrstu pozornosti da ne bi neko zloupotrebio novac. Ako posle nekog vremena dođe neko ko je ovlašćen po računu, on se dodatno proverava zašto nije dolazio godinu ili dve dana - kaže Vasić.
On dodaje da ta procedura u bankama u Srbiji postoji oko 20 godina.

- Bilo je slučajeva da su ljudi otišli da rade na brodu i nisu pomerali ništa na računu. Posle nekog vremena i banka zove klijenta da vidi da li je sve u redu. Suštinski ne može se desiti da se pare zaborave. Toga nema kod nas, jer kada je ostavinska rasprava sud daje upit svim bankama da se po matičnom broju preminulog prijave svi računi - zaključuje Vasić.