Slušaj vest

Evropa gubi konkurentnost zbog evropskih cena gasa koje su i do četiri puta veće od onih u Sjedinjenim Državama. U Evropskoj komisiji se raspravlja o ograničenju cena uoči objavljivanja takozvanog Čistog industrijskog sporazuma sledećeg meseca ili povezanog Akcionog plana o pristupačnim cenama energije, rekli su izvori upoznati sa razgovorima, prenosi Nacionalni energetski komitet Srbije.

EU trenutno ima ograničenje cena gasa, takozvani "mehanizam korekcije tržišta", od 2022. Ali njen plafon je 187 dolara (180 EUR ) po megavatu.

Dok su rasprave o novom privremenom limitu u toku, energetska industrija i učesnici na tržištu i berze izrazili su svoju "snažnu zabrinutost u vezi sa potencijalnim uključivanjem gornje granice cena" u sporazum o čistoj industriji, napisale su energetske kompanije, banke, dobavljači likvidnosti, berze i klirinške kuće u zajedničkom pismu predsednici Evropske komisije Ursuli von der Lajen.

whatsapp-image-20231210-at-9.17.00-am-1.jpg
Foto: Zorana Jevtić

Pored toga, ograničenje cene gasa moglo bi da ugrozi dugoročno snabdevanje Evrope jer bi "podrilo kredibilitet Evrope kao ozbiljnog kupca na globalnom tržištu gasa", dodaje se u saopštenju.

Cena prirodnog gasa u Evropi dostigla je 58 evra po megavatsatu i time je porasla na najviši nivo od početka 2023. godine, pokazuju podaci objavljeni na sajtu gasnog čvorišta u Holandiji, prenosi flashnews.bg. Uprkos ovom rastu cena, cene prirodnog gasa na evropskim tržištima su trenutno znatno niže od onih u 2022. kada su na momente dostizali nivoe veće od 300 EUR po megavat-satu prirodnog gasa, ističe DPA.

Biznis.kurir.rs/FT