Slušaj vest

Stari električni uređaji i kablovi često završavaju u smeću, ali mnogi ne znaju da sadrže vredne metale poput bakra i aluminijuma. Uz veće količine ovog otpada, moguće je zaraditi sasvim solidne iznose novca.

Ako su vam kuhinjski aparati, pametni telefoni ili laptopovi odslužili svoje, možete ih besplatno predati u reciklažnom dvorištu ili na određenim mestima za prikupljanje električnog otpada – a reciklažni centri će biti presrećni. Ovaj otpad i dalje ima određenu vrednost, posebno kablovi, što predstavlja priliku za one koji su spremni da sakupe veće količine.

Koliko možete zaraditi?

Mnogi električni uređaji i kablovi sadrže bakar ili aluminijum, metale koji mogu doneti značajan prihod – naravno, ako ih imate u dovoljnoj količini. Trenutno cena za kilogram bakra dostiže i do sedam evra, dok se aluminijum i olovo kreću oko 1 evro po kilogramu. Još zanimljivije, kalaj (kositar) može dostići i do 20 evra po kilogramu!

Iznos koji ćete dobiti zavisi od nekoliko faktora: od reciklažnog centra ili otkupljivača starog metala, ali i od stanja materijala. Ako su kablovi ili uređaji prljavi, sa ostacima izolacije ili drugih materijala, cena će biti niža.

produzni-kabl.jpg
Foto: Profimedia

Saveti za veće količine: udružite se sa komšijama

Veće količine mešanog otpada obično se skupljaju tokom većih renoviranja, poput zamene elektroinstalacija u kući ili stanu. Stručnjaci savetuju da se komšije udruže kako bi zajedno rešili problem otpada. To donosi dve prednosti: više domaćinstava može se rešiti nepotrebnih stvari odjednom, a zajedničkom predajom moguće je dobiti bolje uslove u reciklažnim centrima.

Šta ako ne možete prodati otpad?

Ako prodaja mešanog otpada nije isplativa ili u vašem mestu nema otkupljivača, ipak ga nemojte bacati u običan otpad. Kablovi i električni uređaji treba da budu predati reciklažnom dvorištu ili na mesta predviđena za prikupljanje električnog otpada. Takve lokacije mogu biti organizovane u supermarketima, prodavnicama građevinskog materijala ili radnjama električne opreme. Informacije o tome gde i kada možete predati električni otpad dostupne su na zvaničnim sajtovima lokalnih komunalnih službi.

Reciklaža električnog otpada nije samo ekološki odgovorna praksa, već može biti i finansijski isplativa – posebno ako imate veće količine.

BiznisKurir/Fenix-magazin