Slušaj vest

Kako da prepoznate falsifikovane novčanice? Gde da menjate novac? Na šta da obratite pažnju? Na ova pitanja odgovorio je stručnjak za falsifikate, Miroslav Jeremić i pokazao na primeru kako izgleda provera autentičnosti.

Kod dinarskih novčanica falsifikat se može lakše pronaći – razlikuju se već na dodir rukom, na zvuk papira.

Kako ističe, ako imate lupu, u gornjem levom uglu na licu novčanice, gde postoji jedan stubić, možete videti da tu piše latinično i ćirilično NBS NBS. Ako pogledate isti detalj na falsifikatu, nećete videti taj natpis. Videt ćete nekakve tačke i linije. To je jedan od elemenata.

- Drugi element je lik Milutina Milankovića na novčanici od 2.000 dinara, koji, kada pređete jagodicama prstiju preko glavnog motiva jedan je gladak, a drugi hrapav. Razlog je činjenica da je originalna novčanica štampana tehnikom duboke štampe, što praktično znači da se preko papira nanosi boja i ona je na višem nivou iznad papira. Razlika je jasno uočljiva.

shutterstock-1998133562.jpg
Foto: Shutterstock

Takođe, na originalnoj novčanici boja se presijava. Kao da se menja iz plave u zelenu. Jeste, to je poenta optičke variabilne boje. Da se u zavisnosti od ugla posmatranja boja menja. Isti detalj na falsifikatu biće uvek iste boje. Nezavisno od ugla.

- Recimo, ako stavimo noćanice na površinu stola, vi ćete videti da je kod ove novčanice jako vidljiv vodeni žig. Možemo i to da pokažemo. Lažna novčanica ima vidljiv vodeni žig. Dok kod originalne novčanice, ako je na površini stola, nećete videti vodeni žig. Možda se malo nasluti, ali nećete ga videti jasno. Ali ako ga dignete prema izvoru svetlosti, onda će biti jako očigledan i biće preciznijih kontura nego što je ovaj na falsifikatu. Ovaj papir je zaštićeni papir, pravljen je od 100% pamuka i ima veću elastičnost i čvrstinu i karakterističan zvuk prilikom savijanja. 

shutterstock_1722273322.jpg
Foto: Shutterstock

Jeremić je otkrio i šta se dešava u sitacijama kada nismo prepoznali lažnu novčanicu i u prodavnici nas otkriju da koristimo lažni novac.

- Zavisi od toga da li imate svest o tome da je moguće da se radi o fasifikatu. Ako imate svest, a upotrebite je, moguće je da ste izvršili krivično delo. I to se najčešće dešava. Da ne bi pretrpeo štetu, jer se fasifikat ne nadoknađuje, on upotrebi lažni novac. 

- Prijavite najbližoj policijskoj stanici ili banci, dobićete potvrdu da ste je predali, oni će proslediti Narodnoj banci. Ako je falsifikat banke će ga uništiti, ali ako nije dobićete novac nazad. Ako je fasifikat, novac se ne nadoknađuje - istakao je stručnjak.  

Kurir.rs/RTS