MLINARI ZAPRETILI NESTAŠICOM BRAŠNA! Traže poskupljenje i ukidanje ograničenih cena, evo šta nas čeka u budućnosti
Poslovno udruženje „Žitounija“, koje okuplja proizvođače mlinskih, pekarskih i proizvoda od testenine u Srbiji, uputilo je zvaničan zahtev Vladi Srbije da ukine Uredbu o ograničenju cena brašna ili da omogući poskupljenje proizvođačkih cena ove osnovne namirnice. Zahtev je upućen i ministarstvima unutrašnje i spoljne trgovine, finansija, kao i poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Uredbom su propisane maksimalne proizvođačke i maloprodajne cene za brašno T-400 i T-500 u pakovanju od jednog kilograma. Udruženje traži da se Uredba ne produžava posle 28. februara 2025. godine ili, ukoliko se ona zadrži, da se proizvođačka cena brašna T-500 poveća na 45 dinara, dok bi cena brašna T-400 bila korigovana na 52 dinara. Trenutne cene, prema važećoj Uredbi, iznose 40,90 dinara za T-500 i 45 dinara za T-400.
Pored toga, proizvođači su obavezni da polovinu isporučenih količina brašna plasiraju maloprodajnim trgovcima u odnosu na isti period prethodne godine. Uredbom je takođe određeno da pojedinačni kupac može kupiti maksimalno pet kilograma brašna tipa T-400 i pet kilograma brašna tipa T-500 po jednoj kupovini.
Minimalna korekcija cena bez značajnog uticaja na potrošače
Direktor „Žitounije“ Zdravko Šajatović izjavio je da bi povećanje proizvođačkih cena brašna imalo minimalan uticaj na potrošače, ali bi značajno pomoglo mlinarskoj industriji.
- Ukoliko se zahtev prihvati, potrošači gotovo da neće osetiti promenu, jer tražimo samo minimalnu korekciju cena - istakao je Šajatović za Dnevnik.
Trenutno, u prodavnicama cena brašna T-400, prema Uredbi, iznosi 54,90 dinara, dok se T-500 prodaje za 49,90 dinara. Ipak, cene brašna na tržištu variraju, pa se kod pojedinih proizvođača mogu naći i za 85 dinara po kilogramu.
Rast cene pšenice i pravni argumenti za ukidanje Uredbe
Jedan od ključnih argumenata za ukidanje ograničenja cena jeste rast cene pšenice. Na Produktnoj berzi u Novom Sadu kilogram pšenice trenutno košta 26,10 dinara, dok je u sušnoj godini, kada su prinosi bili niski, cena tokom žetve iznosila oko 20 dinara. Poljoprivrednici su tada prodavali samo onoliko koliko su morali, očekujući kasniji rast cene.
Udruženje „Žitounija“ smatra da trošak socijalnih politika ne bi trebalo da snosi mlinska industrija, već da se te mere finansiraju iz budžeta Republike Srbije. Takođe, navode da bi dalje insistiranje na ograničenju cena moglo dovesti do nestašica brašna na tržištu.
Udruženje podseća da je prilikom donošenja osnovne Uredbe 18. septembra 2023. godine navedeno da privremena mera ne može trajati duže od šest meseci. S obzirom na to da je zakonski rok istekao još krajem marta 2024. godine, smatraju da ne postoji pravni osnov za dalje produženje njene važnosti.
BiznisKurir.rs
"TI KAD SVOM DETETU DAŠ 200 DINARA, ONO MORA DA ZNA..." Evo zašto je skoro MILION I PO LJUDI pomno slušalo srpskog biznismena kako deci treba davati džeparac