CENA PROSEČNE SVADBE U SRBIJI JE SADA 25 HILJADA EVRA?! Predsednik udruženja Ivent industrija Srbije tvrdi: "To je i dalje najjeftinije u odnosu na region!"
Efekti bojkota već su vidljivi kroz privremena sniženja cena, ali potrošači ostaju skeptični da će trgovinski lanci trajno smanjiti cene bez dodatnog pritiska.
Udruženje Efektiva ponovo je pozvalo građane Srbije na bojkot pet velikih trgovinskih lanaca, koji će trajati od danas do 14. februara. Cilj akcije je skretanje pažnje na visoke cene i nedostatak tržišne konkurencije. Kako ističu iz Efektive, prvi bojkot je dao određene rezultate, ali je potrebno istrajati u pritisku.
O tome koliko je bojkot efikasan i da li bi mogao da se proširi i na ugostiteljske objekte, u jutarnjem programu Kurir televizije „Redakcija“ govorili su Jovan Ristić iz udruženja Efektiva i Boško Bubanja, predsednik udruženja Ivent industrija.
Ristić ističe da udruženje nema drugi izbor, jer tržište ne funkcioniše kako bi trebalo.
- Komisija za zaštitu konkurencije radi svoj posao, ali razumem da su svi nestrpljivi. Nadamo se da će doneti neku ozbiljnu odluku koja bi oslobodila konkurenciju u zemlji. Do tada radimo ono što možemo kao građani i potrošači – rekao je Ristić.
Prema njegovim rečima, bojkot već pokazuje određene efekte.
- Videli smo neke pomake. Odjednom su sniženja, ali ona traju samo određeni broj dana. To je reakcija trgovinskih lanaca na pritisak građana – naglasio je on.
Ristić kaže da se građani iz svih delova Srbije javljaju i izražavaju podršku bojkotu, ali i da postavljaju konkretna pitanja o njegovom sprovođenju.
- Pitali su nas kako da učestvuju u bojkotu. Rekli smo im da se pripreme ranije. Hleb ne morate kupovati u prodavnici, možete ga kupiti u pekari. Ako baš morate u trgovinu, kupite samo ono što vam treba, ostavite im minimalan promet. Postoje zemlje koje su bojkot održale na taj način – rekao je Ristić.
Bubanja se osvrnuo na cene u ugostiteljskim objektima, koje su u Beogradu dostigle nivo evropskih metropola, poput Rima i Pariza.
- Vlasnici ugostiteljskih objekata se snabdevaju u veleprodajnim lancima, a cene u njima su takođe visoke u odnosu na inostranstvo. Uz to, cena radne snage u ugostiteljstvu postaje sve veći problem – rekao je Bubanja.
On ističe da ugostiteljima nedostaje kvalifikovana radna snaga, jer veliki broj radnika odlazi, posebno tokom sezonskih meseci.
- Bojim se da mi tu više nemamo nazad, nešto mora da se menja – poručio je.
Bubanja je takođe govorio o padu broja proslava, uključujući venčanja.
- Imamo pad u broju proslava i broju svadbi. Svake godine broj tih događaja opada, a jedan od razloga je što su cene proslava skočile. Mladenci se boje da li će im pokloni u kovertama pokriti troškove svadbe. Pre dve-tri godine, prosek troškova svadbe bio je između 13.000 i 15.000 evra, dok sada ide i do 25.000 evra – rekao je Bubanja.
Napomenuo je i da akcije u trgovinama zbunjuju građane zbog stalnog šetanja cena, što dodatno komplikuje planiranje potrošnje.
- Dramatične su razlike i oscilacije u cenama, što ljude izluđuje – dodao je.
Kada je reč o popunjenosti ugostiteljskih objekata, Bubanja ističe da vizuelni utisak često vara.
- Može se činiti da su restorani puni, ali promet govori drugačije. Prosečna konzumacija je sada manja nego ranije – objasnio je.
Kako su se slične inicijative proširile i na ugostiteljske objekte u Hrvatskoj, postavlja se pitanje da li bi se to moglo dogoditi i u Srbiji.
Bubanja upozorava da ugostitelji već posluju pod teškim uslovima, jer su cene energenata i namirnica visoke, dok je radna snaga skupa i deficitarna.
Efekti bojkota već su vidljivi kroz privremena sniženja cena, ali potrošači ostaju skeptični da će trgovinski lanci trajno smanjiti cene bez dodatnog pritiska.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ČOVEK NA BUVLJAKU PRONAŠAO KOMAD VREDAN 30 MILIONA €: Kad je shvatio šta ima u rukama zaledio se od straha!