OVAJ KUĆNI UREĐAJ JE "ENERGETSKI VAMPIR" Ubedljivo najviše troši i "guta struju" - Evo kako da smanjite račune i UŠTEDITE NOVAC
Struja, ili električna energija, ključna je za funkcionisanje modernog društva. Kroz istoriju, razvoj tehnologije omogućio je proizvodnju i distribuciju električne energije koja pokreće gotovo sve aspekte našeg života, od osvetljenja do industrijskih postrojenja.
Struja se proizvodi na različite načine, uključujući fosilna goriva, nuklearnu energiju, kao i obnovljive izvore poput vetra, sunca i hidroenergije. Osim što je neophodna za svakodnevne aktivnosti, struja je takođe ključna za napredak u medicini, komunikaciji, transportu i mnogim drugim sektorima. S obzirom na važnost i rastuću potrošnju, energetska efikasnost i održivost postaju sve veći izazovi za budućnost.
Cene energenata su znatno porasle tokom prethodnih godina, pa potrošači talno traže načine kako ušetede i smanje račune. Nažalost, često iz neznanja trošimo i mnogo više nego što bismo trebali, posebno kada je reč o računima za struju. Uglavnom je reč o kućnim uređajima koje stalno držimo uključene u struju, čak i kada ih ne koristimo.
Takve uređaje nazivaju i energetskim vampirima, jer stalno troše energiju, čak i kada ne rade, a najnovije istraživanje "Britiš Gasa" pokazuje da mogu biti odgovorni za čak 23 procenta potrošene struje u domaćinstvu.
Energetski vampiri
Jedan od najvećih energetskih vampira smatra se električni bojler, koji u samo sat vremena rada bojler snage dva kilovata potroši dva kWh. Ako kotao radi svaki dan dva i po sata, mesečno potroši ukupno 150 kWh. Većina bojlera ima već zadatu temperaturu, ali ako želite uštedeti, termostat bojlera postavite na ekonomično grejanje, odnosno na temperaturu između 50 i 60°C. Naime, pregrevanje vode na 75 ili čak 85 °C uzrokuje veću potrošnju električne energije, ali i brže propadanje bojlera i stvaranje kamenca.
Da biste smanjili račune za struju, preporučuje se redovno održavanje električnih bojlera. Bojler bi trebalo očistiti barem jednom godišnje, a tamo gde je voda mekša, to možete napraviti i ređe. Ako čujete šuštanje, zujanje i pucketanje bojlera dok radi, to je obično jasan znak da oko grejača ima naslaga kamenca koje treba ukloniti.
Isključiti samo u izuzetnim slučajevima
Važno je napomenuti da za razliku od većine ostalih kućnih aparata, bojler neće trošiti manje ako je stalno isključen, jer će se voda pri svakom uključivanju morati ponovo zagrevati. Zato se električni bojler isključuje samo kada vam topla voda neće trebati duže vreme.
Stručnjaci ističu da se najmanje električne energije troši ako je bojler pravilno podešen i stalno uključen.
biznis.kurir.rs/Večernji list
ČAK 60 ODSTO OVIH ZANATLIJA POSLUJE NA CRNO: Niko ih ne kontroliše, a dobri radnici se plaćaju kao "suvo zlato"