Slušaj vest

Grčka vlada odlučna je u nameri da ostvari veći prihod od turizma. Naime, na snagu je stupila odluka o povećanju cena turističkih taksi, pa će tako putnici ove godine morati da izdvoje znatno više novca.

Turističke takse će se primenjivati u različitim sektorima – dnevne takse za smeštaj, gradske takse i naknade za krstarenje – što će boravak u Grčkoj učiniti znatno skupljim.

Tako će turisti u Grčkoj od 2025. plaćati dnevnu taksu od dva evra, u odnosu na sadašnjih 0,5 evra. Ovaj porez će biti povećan na osam evra tokom glavne sezone, koja uključuje mesece između aprila i oktobra. Trenutno dnevna taksa tokom sezone iznosi 1,5 evra.

Pored ovih poreza, boravak u hotelima visoke kategorije može koštati i do 15 evra, dok druge alternative smeštaja imaju niže poreske stope.

Krstarenje košta

Kada je reč o krstarenjima, grčki turizam bi u ovoj godini trebalo da doživi procvat i premaši granicu od osam miliona posetilaca, što je rast od 20 odsto na godišnjem nivou.

- Cilj nam je da prikupimo 400 miliona evra godišnje, što je skoro duplo više od iznosa koji smo ostvarili prošle godine - rekao je za Reuters visoki zvaničnik Ministarstva finansija.

katarina-zivkovic-branislav-jankovic-godisnjica-veridbe.jpg
Foto: Rojter

Naknada za krstarenje, koju će turisti morati da plaćaju u 2025. godini, u velikoj meri zavisiće od destinacije. Tako poseta Santoriniju ili Mikonosu košta 20 evra, dok posete drugim gradovima i ostrvima, uključujući Atinu i Krit, koštaju pet evra po danu.

Porez na krstarenje prvi put je predložen u junu nakon zabrinutosti oko kapaciteta na ostrvu Mikonos, na kojem živi samo 12.000 stanovnika. Mikonos ima ograničene turističke kapacitete i tokom sezone je bio preopterećen sa do 20.000 putnika dnevno, koji su krstareći dolazili sa čak osam brodova. U najprometnijim letnjim danima 2023. godine Santorini je primio 17.000 posetilaca, dok je populacija ostrva 15.500.

Prihod od taksi biće usmeren na turističku infrastrukturu

Zbog klimatskih promena Grčka se često suočava sa prirodnim katastrofama, kao što su poplave, suše i šumski požari, koje opterećuju javne finansije ove zemlje. Kako bi se izborila sa ovim događajima, očekuje se da će prihodi ostvareni od taksi biti usmereni na poboljšanje turističke infrastrukture.

Zemlja je u velikoj meri zavisna od turizma i radi na poboljšanju svoje ekonomije koja je izašla iz dužničke krize 2018. godine. Procenjuje se da je Grčka treća zemlja sa najvećim dugom prema SAD.

Prema poslednjim podacima Bank of Greece, ukupno 24,89 miliona stranih turista posetilo je Grčku od januara do avgusta 2024. godine, ostvarivši promet od 15 milijardi evra. Turisti u ovu zemlju dolaze iz celog sveta – Francuske, Španije, SAD, Italije, Turske…

shutterstock-2364886643.jpg
Foto: Shutterstock

Dozvola za boravak u EU putnike će koštati sedam evra

Od maja ove godine turiste očekuje i promena pravila putovanja za 30 evropskih zemalja jer se očekuje da sa radom počne novi sistem ETIAS, koji podrazumeva dozvole boravka u EU i važi za zemlje kojima ne treba viza.

Tako će turisti kojima viza za putovanje nije potrebna morati da se prijavljuju putem pomenutog sistema sa osnovnim podacima. Oni su dužni da jednokratno uplate taksu od sedam evra i dozvola za boravak će im važiti tri godine ili do isteka pasoša.

- To je dosta jednostavnije i zato je preporuka za sve one koji će putovati da u maju, čim počne sa radom ova aplikacija, završe prijavu. Onda će biti mirni naredne tri godine - objasnio je ranije direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić.

Prema njegovim rečima, reč je o sistemu koji godinama postoji u Americi i Australiji.

- To nije ništa novo. Jednostavno, Evropa želi da na jednom mestu ima sve podatke jer postoji veoma velika zloupotreba boravka u Evropskoj uniji duže od 90 dana u šest meseci, kako je propisano regulativom. Zbog toga oni žele da uspostave kontrolu. Takođe, uočen je i veliki broj falsifikovanih isprava, pa će od sledeće godine kroz centralnu bazu sve to moći da kontrolišu - istakao je Seničić.

BiznisKurir/Biznis.rs