U OVOJ SRPSKOJ BANJI MOŽE DA SE NOĆI I ZA 700 RSD: Idealna i za mlađe turiste, a svojim lekovitim izvorima mnogima rešava probleme
Jošanička Banja dobila je ime po reci Jošanici. Pripada Raškom okrugu i nalazi se na 500 metara nadmorske visine, a od Kopaonika je udaljena 20 kilometara, mnogi je zbog toga svrstavaju u planinsku banju.
Postoji još od 19. veka, mnoge istorijski značajne ličnosti odmarale su baš u ovoj banji. Krase je prirodne lepote i brojna lekovita svojstva.
Jošaničku Banju karakteriše planinska klima koja svima odgovara. Od glavnog grada Srbije udaljena je oko 245 kilometara. U blizini ove banje nalazi se i čuveni Nacionalni park „Kopaonik“.
Lekovita svojstva njene vode otkrivena su još u doba starih Rimljana. Prva ozbiljan ispitivanja ove vode desila su se zahvaljujući knezu Milošu 1834. godine. Uzorci ove vode tada su poslati na Bečki medicinski univerzitet. Tada je zvanično kvalitet njene vode bio izjednačen sa kvalitetom vode Ribarske i Brestačke banje.
Ipak, knezu Milošu ovo ispitivanje nije bilo dovoljno pa je naložio baronu Herderu da ispituje poznate vode naše zemlje i između ostalog ponovo Jošaničke vode. Porodica kneza Miloša uživala je u svim blagodetima u Jošaničkoj Banji.
Najznačajnija hidrogeološka ispitivanja obavljena su tek 70-ih godina prošlog veka. Vode ove banje veoma su tople. Izvori vode nastali su zbog tektonskih promena, s obzirom da se nalazi na vulkanskom području. Bogatstvo toplih voda stanovnicima ove banje omogućilo je bavljenje voćarstvom, povrtarstvom. Pored sve lepote ovaj kraj je bogat i poznat po organskoj hrani, piše sajt Banje u Srbiji.
Jošanička Banja ima pet izvora tople vode. Temperatura se kreće od 33 pa sve do čak 78 stepeni. Vode ove banje posebno su bogate mineralima kalcijuma, sulfata, natrijuma, hidrokarbonata…
Cene smeštaja u Jošaničkoj Banji
Cene smeštaja u Jošaničkoj Banji su među jeftinijim kada je reč o banjama u Srbiji. Smeštaj se može naći u proseku za oko 1.500 dinara, a ima i ponuda sa nižom cenom.
U strogom centru Jošaničke Banje pronašli smo apartman po ceni od 1.500 dinara. Sobe se nalaze u sklopu jedne vile, a od banjskog lečilišta udaljene su svega nekoliko metara. Sobe su kompletno opremljene i okružene prelepom prirodom.
Još jedan apartman u centru same banje oglašen je na izdavanje po ceni od 1.200 dinara. Nalazi se samo 70 metara od bazena. Na raspolaganju su jednokrevetne i dvokrevetne sobe. Cena jednokrevetnih soba iznosi 700 dinara,dok je za dvokrevetne potrebno izdvojiti oko 1.200 dinara.
Akva park u Jošaničkoj Banji
Akva park u Jošaničkoj Banji nalazi se u prirodnom ambijentu, sa svih strana okružen je zelenilom, nalazi se odmah pored reke Jošanice. Temperatura vode u bazenima je 40 stepeni. Cena karte za odrasle je samo 150 dinara,a ulaz za decu do sedam godina je besplatan.
Ovo je jedan od najpovoljnijih akva parkova u Srbiji. Jošanička Banja poseduje kafić i restoran sa baštom. Radno vreme je od devet do 18 časova.
Bolesti koje se leče u Jošaničkoj Banji
Svi znaju koliko je toplota bitan faktor kada su problemi sa zglobovima i kostima u pitanju, stoga nije ništa neobično što se u ovoj banji, pre svega, tretiraju : stanja nakon povreda kostiju i razni oblici reumatizma (degenerativni, hronični, ekstraartikularni). Ostale bolesti za koje se preporučuje boravak i tretmani u Jošaničkoj banji su:
– Lumbago; – Išijas; – Oboljenja mišića; – Gastritis; – Kožna oboljenja (ekcemi, psorijaza…); – Ginekološki problemi (upale jajnika, sterilitet…); – Neuralgije;
Posebna zanimljivost koja se vezuje za ovaj kraj i Jošaničku Banju jeste da je upravo ovde rođena čuvena srpska Jovanka Orleanka, odnosno svetski poznata Milunka Savić. Rođena je 1888. godine u selu Koprivnica nadomak Jošaničke Banje.
BiznisKurir/BIZPortal
PRLIĆI VEĆ ČETVRT VEKA ZARAĐUJU OD OVE UNOSNE BILJKE: Traži minimalna ulaganja, ne napadaju je bolesti i insekti - Na svom imanju uzgajaju 800 sadnica