Slušaj vest

Projekat predvode kompanije Windmill Developments i Leader Lane Developments, dok su za projektovanje i izvođenje radova zaduženi i Oben Build, Lang Wilson Practice in Architecture Culture Inc, kao i Moses Structural Engineers. Radovi na postavljanju konstrukcije trebalo bi da započnu u maju, a zahvaljujući inovativnoj metodologiji, ceo proces biće završen za svega 90 dana.

Konstrukcija će imati devet spratova i ukupno 58 stambenih jedinica. Na tenderima su prikazani zeleni krovovi i terase, što dodatno doprinosi održivom karakteru projekta. Glavni materijal od kojeg će kula biti sastavljena je masivno drvo poput lameliranog furniranog drveta i unakrsno lameliranog drveta. Zanimljivo je da su ovakvi materijali otporniji na vatru čak i od čelika. Jezgro zgrade će biti od betona kako bi se obezbedila dodatna stabilnost.

radnici-gradjevinci-radnik-fizicki-radnik.jpg
Građevinski radnici, temelj Foto: Shutterstock

Posebna pažnja posvećena je načinu gradnje: svi elementi konstrukcije prefabrikovani su u visokoautomatizovanoj fabrici kompanije Intelligent City. U ovom postrojenju se koriste industrijski roboti i veštačka inteligencija za obradu i montažu delova.

Kada bude potrebno, delovi će biti isporučeni na lokaciju. Ovakav pristup omogućava ne samo bržu izgradnju, već i minimalno ometanje susednih objekata tokom radova.

1006-stockphotoedgingboardinstacks136197467.jpg
Daske Foto: Shutterstock

Iz kompanije Intelligent City navode da je cilj ove metode da se rad sa gradilišta preseli u kontrolisane uslove fabrike, čime se vreme izgradnje može skratiti i do četiri meseca. Predstavnici firme ističu da ovaj projekat predstavlja pravi primer kako montažne konstrukcije i održivi materijali mogu transformisati budućnost stanovanja.

Projekat 230 Royal York je jedan od mnogih u talasu izgradnje drvenih kula širom sveta, među kojima se izdvaja najviši toranj na svetu, kao i najveći drveni grad na svetu.

BiznisKurir/BizPortal