Slušaj vest

Emili Morman piše o dizajnu enterijera za sajt Homes and Gardens i stoga joj je uređenje sopstvenog doma naročito zanimljivo. Ona živi u iznajmljenom stanu od 60 kvadrata i, kako kaže, cilj joj je od početka bio da uskladi funkcionalnost i stil.

- Volim minimalizam, što je, za razliku od velikih kuća, dobro kod relativno manjih stanova. Ali to ne znači da ne volim ulepšavanje prostora. Samo mi je draže da u stanu u fokusu budu određeni istaknuti komadi, a ne sve prenatrpano i skučeno.

Emili se vodila određenim savetima za uređenje stana i stvorila dom koji je prijatan i udoban, a deluje i znatno prostranije jer je maksimalno iskoristila prostor.

Nameštaj izdignut od poda

Nameštaj koji odaberete je verovatno najvažnija odluka koju ćete doneti kada uređujete stan koji nije naročito veliki. Zidovi se mogu menjati vremenom kako se trendovi boja menjaju, ali nameštaj je skup, pa ga ne menjamo baš često i zato s njim treba biti pametan.

- Veliki sam ljubitelj stila iz sredine prošlog veka kad je nameštaj u pitanju i to se vidi u skoro svakoj prostoriji mog stana. Volim tu jednostavnost jer smatram da deluje neverovatno dobro u manjim prostorima.

Svaki nameštaj koji je glomazan i zatvoren, kockast potpuno dominira prostorijom, izgleda prenaglašeno u maloj prostoriji i čini prostor još manjim.

A recimo, uz nameštaj na nožicama soba će izgledati neuporedivo prostranije.

- Izaberite nameštaj sa uskim nožicama koji je odignut od poda. To će dati osećaj otvorenosti - kaže dizajnerka enterijera Samanta Ešli čije je savete Emili poslušala.

Unesite boje kroz slike

Kao i mnogi drugi koji žive u iznajmljenom stanu, ni Emili ne može da kreči zidove u najrazličitije boje koje bi htela. Ima sreće da su zidovi njenog stana fini i neutralni, ali to svakako ograničava kreativnost.

- Srećom, ukrašavanje slikama je efikasan način da se prostor oplemeni bojama. Zato sam slike okačila u većini prostorija mog stana, čak i u kuhinji. Odlučila sam se za grafička dela sa svetlim bojama da bi svaka prostorija bila zanimljivija, ali možete odabrati bilo koji stil u zavisnosti od izgleda koji želite da postignete.

234.jpg
Foto: Shutterstock

Otvorene police bez mnogo stvari

Emili inače voli da je sve sređeno, ne podnosi nered i nesumnjivo je videla prednosti toga kada je u pitanju život u manjem prostoru.

- U manjim stanovima prostor za odlaganje i držanje stvari i odeće često može da bude problem, pa je tu organizacija ključna. A kad nemate svuda viška stvari, ceo stan će zaista izgledati uredno. Ovaj pristup takođe dobro funkcioniše sa otvorenim policama. Imam otvorene police u kuhinji i dnevnoj sobi i iako su, naravno, praktično rešenje za skladištenje, ako ih ne pretrpate, delovaće vrlo lepo stilski.

Ogledalo kao dekoracija

Dekoracija ogledalima je praktična, ali prvenstveno to je odličan način da maksimalno iskoristite prirodno svetlo i učinite da prostor bude vizuelno veći.

Emili u stanu ima veliko ogledalo u dnevnoj sobi koje je fokusna tačka te prostorije, a ujedno stvara iluziju duplo većeg prostora.

I gotovo svi dizajneri enterijera savetuju da u dom stavite ogledala da bi sve izgledalo veće i još svetlije.

Dezenirani tekstil

Na kraju, različit tekstil sa uzorkom u vašem manjem stanu može znatno promeniti utisak i ujedno stvoriti prijatnu atmosferu.

- U dnevnu sobu sam stavila veliki tepih sa suptilnim uzorkom i smatram da je to odličan način da sve deluje zanimljivije bez ukrašavanja zidova. Takođe, možete i da odaberete šarenu posteljinu ili jastučiće za kauč. Tako ćete razbiti neutralne elemente, a lako ih možete zameniti kasnije ako poželite promenu.

Za razliku od velikih kuća, manji stanovi mogu biti ograničavajući, ali su takođe odlična prilika da postanete kreativni, da nađete praktične načine za izražavanje svog stila.

- Gledajte na svoj stan kao na priliku da prikažete dekorativne predmete koje najviše volite, a da ne brinete toliko o trendovima u dizajnu enterijera i bez sumnje ćete stvoriti udoban i prijatan prostor.

BiznisKurir/Zadovoljna.rs