Slušaj vest

Porez na imovinu sledeće godine biće nešto veći, sa procenjenim povećanjem od 600 do 700 dinara za stan od 50 kvadratnih metara u trećoj stambenoj zoni u Beogradu. Očekuje se da će prihod od poreza na imovinu u 2024. godini biti povećan za oko 27,5 milijardi dinara, što odgovara prosečnom povećanju od četiri do pet odsto.

Porez na imovinu u Beogradu: Koliko će građani osetiti povećanje sledeće godine? Izvor: Kurir televizija

Da li je ovo povećanje značajno za građane i kako će uticati na tržište nekretnina, komentarisali su Milan Trbojević, poreski savetnik, i Dušan Mirkulovski, agent za nekretnine, u emisiji „Puls Srbije“.

Milan Trbojević smatra da najavljeno povećanje poreza na imovinu neće značajno uticati na građane.

- Ako govorimo o povećanju od 500 do 600 dinara godišnje, to nije drastičan iznos koji bi većina građana osetila. Naravno, ljudi će primetiti razliku kada dobiju rešenja, ali s obzirom na inflaciju i rast cena nekretnina, ovo povećanje je očekivano. Ranije su gradske vlasti mogle ograničiti rast poreza bez obzira na tržišne promene, ali sada je ta praksa promenjena - objasnio je Trbojević.

366443_241129.01_24_00_19.Still002.jpg
Kurir Televizija 

Dodao je da su građani već navikli na poskupljenja i da će ovo biti još jedna stavka u nizu:

- Generalna tendencija je rast poreza, slično kao i kod drugih troškova. Cilj je da to povećanje bude podnošljivo.

Jedan od izazova, prema Trbojeviću, jesu građani koji poseduju imovinu, ali nemaju prihode da plaćaju porez.

- Često se dešava da neko ima hektare zemljišta koji ne donose nikakav prihod. U tom slučaju, savetujem vlasnicima da razmisle o tome da li mogu staviti tu imovinu u funkciju, recimo kroz poljoprivredu, ili da je prodaju. U Beogradu je ovo ređa situacija, jer zemljište ovde uglavnom ima veliku vrednost i može se unovčiti - istakao je Trbojević.

Dušan Mirkulovski, agent za nekretnine, naveo je da visina poreza nije ključni faktor za većinu kupaca na beogradskom tržištu.

- U 32 godine rada nikada nisam čuo da je neko pitao za visinu poreza na imovinu pri kupovini stana u Beogradu. To jednostavno nije faktor koji utiče na odluku. Veći problemi za naše klijente su cene stanogradnje, usluge majstora i ukupni troškovi gradnje - rekao je Mirkulovski.

366443_241129.01_23_43_19.Still001.jpg
Kurir Televizija 

Uporedio je situaciju s inostranstvom:

- Kada naši klijenti kupuju nekretnine u inostranstvu, recimo u Hrvatskoj, porez se retko spominje jer ga praktično nema. S druge strane, u Grčkoj su porezi visoki, pa se često raspituju o detaljima poput zona i mogućnosti smanjenja poreza.

Govoreći o razlikama u porezima između zona u Beogradu, Mirkulovski je objasnio da one postoje, ali nisu drastične.

- Porezi su najviši u ekstra zoni i opadaju u nižim zonama. Međutim, razlike nisu toliko velike da bi značajno uticale na odluku o kupovini. Specifične situacije postoje kod građevinskog zemljišta - za parcele do 10 ari porez je minimalan ili ga nema, dok za veće parcele postoji obaveza plaćanja poreza - rekao je Mirkulovski.

Istakao je da porezi nisu toliko visoki da bi vlasnici bili primorani na prodaju, ali mogu uticati na procenu vrednosti zemljišta.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Da li znate kako se obezbeđuje imovina nakon smrti jednog partnera? 

03:04
KAKO SE NASLEĐUJE IMOVINA NAKON SMRTI JEDNOG PARTNERA? Izvor: Kurir TV