Slušaj vest

Poslodavac joj nije isplatio zaradu za 11 dana rada u martu 2025. godine. Iako je prošlo više od mesec dana od kada je trebalo da primi dugovanu zaradu, radnica još uvek nije dobila nikakav odgovor od svog bivšeg poslodavca.

- Poslodavac mi još uvek duguje 11 dana zarade za mart. Radni odnos smo sporazumno raskinuli, ali ni nakon toga nisam primila svoju platu. Pokušavala sam da stupim u kontakt sa njim, ali nisam uspela da dobijem konkretan odgovor - izjavila je Obradović.

Milica je dodala da je poslodavac obavezan da isplati zaradu za radne dane koje je provela u menjačnici, bez obzira na raskid radnog odnosa.

- Svaka radnica ima pravo na isplatu svoje zarade za obavljeni rad, bez obzira na to da li je radni odnos raskinut ili ne. Iako sam već napustila firmu, plata mi za 11 dana rada za mart još nije isplaćena. Pitam se koliko još radnika je u istoj situaciji, a nemamo nikakvu zaštitu - istakla je ona.

Šta možete da uradite ukoliko ste u sličnoj situaciji?

Ako ste radnik u menjačnici i vaš poslodavac još uvek nije isplatio zaradu za mart, to predstavlja ozbiljan problem koji se mora rešavati u skladu sa zakonom. U vašem slučaju, s obzirom na to da je radni odnos sporazumno raskinut, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti kako biste ostvarili svoja prava i obezbedili isplatu dugovanog iznosa.

1. Obratite se bivšem poslodavcu

Prvi korak u rešavanju ovog problema je da pokušate da kontaktirate svog bivšeg poslodavca. Pozovite ga ili pošaljite pismeni zahtev u kojem tražite isplatu preostalih 11 dana za mart. Ovaj korak je važan jer može pomoći u razjašnjenju situacije i eventualno ubrzati isplatu zarade.

dinar-evro-menjacnica-foto-marina.jpg
Foto: Marina Lopičić

2. Pomoć Inspekcije rada

Ako ne dođe do dogovora sa poslodavcem, sledeći korak je obratiti se Inspekciji rada. Inspekcija rada je nadležna za kontrolu poštovanja prava zaposlenih, kao i za sankcionisanje poslodavaca koji ne isplaćuju zarade. Možete podneti prijavu Inspekciji rada, u kojoj ćete navesti sve detalje o neisplaćenoj zaradi i sporazumnom raskidu radnog odnosa. Za prijavu možete koristiti online formu na zvaničnom sajtu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ili se obratiti neposredno najbližoj filijali.

3. Sudski postupak

U slučaju da Inspekcija rada ne reaguje na vreme ili da poslodavac i dalje odbija isplatu zarade, možete pokrenuti radni spor na sudu. U tužbi ćete tražiti isplatu duga za zaradu, kao i kamate na neisplaćeni iznos. U ovom slučaju, dobro je da imate sve relevantne dokaze, kao što su ugovor o radu, dokaz o sporazumnom raskidu, kao i dokaze o radu, poput evidencije o radnom vremenu ili platne liste.

4. Pomoć sindikata ili pravnih saveta

Ako ste član sindikata, obratite im se za pomoć. Sindikat može pružiti pravnu pomoć i asistirati u rešavanju problema. Takođe, možete se obratiti i za besplatne pravne savete putem nevladinih organizacija koje pružaju pomoć radnicima u rešavanju radnih sporova.

5. Rokovi za podnošenje tužbe

Važno je napomenuti da postoji rok za podnošenje tužbe za neisplaćenu zaradu. Rok za podnošenje tužbe je 3 godine od dana kada je dug postao dospelo, odnosno od dana kada je trebalo da bude izvršena isplata zarade.

Ovaj slučaj podseća na sve veću potrebu za boljom zaštitom radnih prava i većom odgovornošću poslodavaca prema zakonima koji garantuju radnicima njihova prava, ali i na potrebu za većom informisanost i obaveštenost o mogućnostima koje radnici imaju da reše ovakve situacije.

biznis.kurir.rs