Slušaj vest

Period u kome nije bilo mnogo interesovanja mladih za zanatske škole, sada dolazi na naplatu. Stari majstori odlaze u penziju, a sve je manje onih koji mogu da ih zamene. Ne tako mali broj zanatlija je sreću potražio i u inostranstvu, pa je sve uticalo na deficit ovog kadra na tržištu rada u Srbiji. Takođe, prema zakonima tržišta, onom čega nema dovoljno, obično raste cena, a to se sada desilo i sa zanatskim uslugama, na koje se sve duže čeka.

Naime, prema računici Građevinske komore Srbije, našoj zemlji nedostaje oko 30.000 zanatlija različitih profila. U pokušaju da nađu i zadrže kvalitetne kadrove, poslodavci su počeli da podižu zarade majstorima, ali deficit se i dalje oseća. Upravnik gradilišta, Radovan Ilić, kaže za "Juronjuz Srbija" da je potražnja za svim majstorima velika, da ih je teško pronaći, ali i kada ih pronađete morate da izvdojite veću sumu novca za njih.

- Nedostatak se oseća, a cene su porasle. Posla za majstore svih profila ima – od keramičara, zidara, tesara, armirača, pa do molera - objašnjava Ilić.

Posla za majstore svih profila ima, ali ne i radnika! Foto: Shutterstock

Zanatlije su najtraženije jer ih nedostaje, što je verovatno i dovelo do toga da su limari, na primer, prošle godine bili najplaćeniji. Građani Čačka kažu da nije lako biti majstor, jer mnogi to i ne žele. Dodaju i da je dobrog majstora teško pronaći, te da je u tom slučaju potrebno biti oprezan.

- Kad se razgovara, mora se unapred dogovoriti sve, i nikako ne treba avansirati novac. Ako se ne dogovorite, računajte da ćete biti izrabljivani, jer majstora u Srbiji nema - izjavio je jedan stanovnik Čačka.

Na pitanje koji je zanat najisplativiji, odgovori su različiti. Pokazalo se da najbolje zarađuju frizeri, vodoinstalateri, vulkanizeri, varioci, automehaničari, ali zarada zavisi od obima i količine posla. Što se više radi, više se i zarađuje.

Posla za struku ima

Vera Vasić, vlasnica frizerskog salona u Čačku, kaže da posla za njihovu struku uvek ima.

- U frizerskim salonima ima i previše posla, samo što je sve manje radnika koji bi želeli da rade, a zarada je velika. Mi frizeri dobro zarađujemo - tvrdi Vasić.

Ana Dojčilović iz Nacionalne službe za zapošljavanje u Čačku navodi da je potražnja za radnicima svih profila velika, a ponuda mala.

- Potrebe poslodavaca prvenstveno su definisane delatnostima koje su pretežno razvijene u našoj sredini. Ako govorimo o metaloprerađivačkom sektoru, koji je veoma zastupljen u Čačku, postoje potrebe za zapošljavanjem bravara, zavarivača, električara, operatera na mašinama, vozača. Tu su i poslovi vezani za osnovnu delatnost poslodavca, kao i za prateću podršku, tehničku službu, za koju poslodavci takođe imaju potrebu - kaže ona.

Stara izreka kaže da je svaki zanat zlatan, a u poslednje vreme, kako kažu upućeni, plate nekih majstora dostižu nivo zarada nekih direktora.

Kurir.rs/Juronjuz.rs