Propali posao uzgoja aromatičnog bilja na rekultiviranoj jami bivše cementare, koji je Rudnik ugljena (RUP) pokrenuo u oktobru 2021, koštao je tri miliona evra, dok je pljevaljska kompanija od tog posla zaradila samo 13,5 hiljada evra.

Izvršni direktor RUP-a Nemanja Laković rekao je za “Vijesti” da Rudnik već duže vreme ne može da nađe kupca za eterično ulje koje proizvodi od aromatičnog bilja zasađenog na rekultiviranim površinama nekadašnjeg rudnika cementa. Radi se o količini od 151 litre.

Skladišta puna ulja

- Od svih aktivnosti uprihodovano je 13.500 evra i trenutno se u našim skladištima nalazi 151 litra ulja. Još uvek pokušavamo pronaći adekvatno tržište za navedenu količinu, ali još uvijek nemamo potvrdan odgovor. Valja napomenuti da Rudnik ni u prethodnom razdoblju nije našao kupca - kazao je Laković, koji je početkom aprila preuzeo vođenje RUP-a.

Na tržištu bi se litra ulja, kako je ranije najavljeno iz RUP-a, mogla prodavati po ceni od 300 do 500 evra, za šta bi ukupno dobili od 45 do 75 hiljada evra. Laković navodi i kako se projekt “uzgoja plantaža lavande i ljekovitog bilja pokazao neisplativim”.

- Na temelju ulaganja u troškove mehanizacije, radne snage, radnih tela i studija, u projekat je utrošeno blizu tri miliona evra za razdoblje od tri godine - rekao je Laković.

U nabavku mehanizacije za sadnju i uzgoj aromatičnog bilja Rudnik je uložio 652.000 evra, a u nabavku dva traktora, od kojih je jedan italijanske marke “McCormick”, od 300 konjskih snaga, najmoderniji na tržištu, a ujedno i jedinstveni primerak u Crnoj Gori.

S obzirom na to da Rudnik ima zakonsku obavezu da izvrši rekultivaciju zemljišta, investicija u mehanizaciju, koja je u iznosu od 652.000 evra, može se koristiti za druge rekultivacijske radove, kazao je Laković. Izvršni direktor najavio je da planira upoznati Upravni odbor s izveštajem interne revizije, koja je projekat uzgoja aromatičnog i lekovitog bilja ocenila nerentabilnim, te od njih zatražiti mišljenje o nastavku projekta.

shutterstock-199291724.jpg
Shutterstock 

- Plan je održati postojeće zasade i nastojati da se što više valorizuju. Želim istaknuti, kao prvi čovek RUP-a, da podržavam sve započete, ali i nove finansijski isplative projekte koji se s novom upravom mogu realizovati u interesu preduzeća, opštine i države - rekao je Laković.

Prve sadnice majčine dušice, kadulje, mirođije i dve vrste lavande prvi put su posađene početkom oktobra 2021. godine na parceli od oko četiri hektara u blizini Separatije, na deponiji nekadašnje Cementare.

Izvršni direktor tada je bio Milan Lekić, koji je nedavno podneo ostavku na mesto predsednika Upravnog odbora Rudnika ugljena. Prema Zakonu o rudarstvu, Rudnik je dužan da rekultiviše zemljište, pa su u kompaniji smatrali da je puno bolje zemlju zasaditi lekovitim biljem nego detelinom. Lekić je takođe izrazio veliki optimizam u pogledu projekta.

Neutemeljeni optimizam

- Reč je o probnoj, jesenjoj sadnji, na temelju koje ćemo doneti odluku hoćemo li ući u posao sadnje lekovitog bilja na površinama od oko 100 hektara. Ukoliko se pokaže da su Pljevlja pogodna sredina za ovaj posao, a na to su ukazala određena ispitivanja klime i tla, stvoriće se svi preduslovi da se uđe u širi poslovni zamah koji će rezultirati otvaranjem destilerije za proizvodnju eteričnih ulja. Za ovaj posao imamo volju, imamo kapacitete, kao i odgovarajuće površine - govorio je Lekić.

Tada je rekao da će, ako sve bude išlo po planu, u bliskoj budućnosti biti zaposleno nekoliko stotina radnika. U međuvremenu su obavljena laboratorijska ispitivanja tla u Institutu za rudarstvo i metalurgiju u Boru, a uzorci tla poslati su u institut u Kruševcu. Na površini od oko četiri hektara zasađeno je 60.000 sadnica lekovitog bilja, a organizovana je i plastenička proizvodnja sadnica.

BiznisKurir/Poslovni dnevnik