Slušaj vest

Jedna kanadska kompanija tvrdi da je otkrila velike količine nafte i gasa u Baltičkom moru, u blizini poljske obale. Ako se procene potvrde, bilo bi to rekordno nalazište.

Velika vest stigla je u malom saopštenju za medije. Kanadska kompanija CEP saopštila je da je istočno od poljskog ostrva Volin bušila do dubine od 2.715 metara, u Baltičkom moru – i da je tamo pronašla ono što je tražila: naftu, gas – sve u velikim količinama. Uslovi su dobri, eksploatacija je realna. U CEP-u govore o "istorijskom trenutku" za Poljsku i za samu kompaniju.

I zamenik ministra za zaštitu životne sredine i glavni geolog Poljske, Kšištof Galos, smatra da bi – ako se procene potvrde – moglo biti reči o najvećem do sada otkrivenom nalazištu nafte i gasa u Poljskoj.

"Za sada je to ipak samo saopštenje kompanije. Ministarstvo može dati komentar tek kada kompanija dostavi geološku dokumentaciju, i kada ona bude procenjena i proverena", rekao je Galos.

profimedia0198095145.jpg
Foto: Smityuk Yuri / TASS / Profimedia

Veliko oduševljenje u Poljskoj

Prema navodima CEP-a, ispod bušotine Istočni Volin nalazi se oko 22 miliona tona sirove nafte i sličnih supstanci, kao i dodatnih pet miliona tona prirodnog gasa. Tu bi moglo da se dobije oko 200 miliona barela nafte. Trenutna tržišna cena po barelu kreće se između 65 i 70 američkih dolara – drugim rečima: oduševljenje u Poljskoj je ogromno.

Na spomen nafte i gasa, mnogi Poljaci i Poljakinje prvo pomisle na energetsku krizu nakon ruskog napada na Ukrajinu i na skupi raskid sa ruskim energetskim izvorima. Ako bi Poljska mogla da se snabdeva iz sopstvenih izvora, to bi bio i politički dobitak u oblasti bezbednosti.

"Ne možemo proglasiti Kuvajt u Poljskoj"

Poljska već proizvodi gas i naftu na jugu i istoku zemlje, ali u znatno manjim količinama. Međutim, novo nalazište nije baš toliko veliko kolike su sadašnje nade, smatra energetski stručnjak Vojćeh Jakubik – čak i ako CEP uspe da iskoristi i druge rezerve koje se za sada samo pretpostavljaju u okolini.

"Kad bismo počeli da eksploatišemo naftu već od sutra, potrajala bi otprilike godinu dana", rekao je Jakubik. "Zalihe gasa su nešto veće – mogle bi da traju oko dve godine. Ako se procene potvrde, to bi bila važna pomoć u ovom teškom vremenu, ali ne možemo da proglasimo Kuvajt u Poljskoj".

Radovi bi mogli potrajati više godina

Druge procene su znatno opreznije. Pronađeni resursi možda bi potrajali svega nekoliko meseci, smatra, na primer, Jakub Vjeh, glavni urednik energetske informativne stranice energetyka24. Uz to, zamenik ministra Galos je naglasio da eksploataciju najpre mora odobriti država.

Proći će najmanje četiri ili pet godina pre nego što nafta i gas zaista počnu da se izvlače na površinu. A zbog blizine granice, dodaje Galos, možda će biti potrebna i saglasnost nemačkih vlasti.

Kurir.rs/DW