KLIMATSKI USLOVI DRASTIČNO POGODILI UZGAJIVAČE LUBENICA I DINJA! Evo može li i cena da varira do kraja leta u zavisnosti od berbe
Plodnost tla u Lipnici i okolnim pomoravskim selima, bogata kalijumom, čini da lubenice sa tog područja imaju bogat i sladak ukus.
Iako se bostan tradicionalno najviše gaji u Vojvodini, poslednjih godina sve više poljoprivrednih gazdinstava iz centralne i zapadne Srbije okreće se proizvodnji lubenica i dinja. Jedno od njih je i gazdinstvo porodice Gostiljac u blizini Čačka, koje pored lubenica uzgaja i autohtonu sortu dinje, cerovku. Ipak, visoke temperature ovog leta značajno su umanjile prinose.
Porodica Gostiljac generacijama se bavi poljoprivredom, a domaćin Mikan već trideset godina na dva hektara uzgaja lubenice. Kako kaže, sušna sezona je ostavila ozbiljne posledice.
- Proizvodna godina je bila izuzetno teška što se tiče zapadnog dela Srbije. Mi smo se tu namučili do sad, a verujem da ćemo i do kraja imati stresne uslove da je dogradimo do krajnje granice - rekao je Mikan i dodao:
- U najlepšoj fazi njenog razvoja ona je prekinuta sa klimatskim uslovima, sa velikom temperaturom i tu je blokirala sebe.
Plodnost tla u Lipnici i okolnim pomoravskim selima, bogata kalijumom, čini da lubenice sa tog područja imaju bogat i sladak ukus.
- Najbitnije je aluvijalno zemljište da bude ono meko, strukturno, ne teško zemljište, nego da bude šumsko zemljište, krčevina je šumsko zemljište, bela zemlja, to je beljugasta bela zemlja koja ima stvarno u sebi dosta procenat kalijuma i lubenica vuče taj šećer i dobija izuzetno veliku slatkoću. U današnje vreme taj se kalijum dodaje preko sistema kap na kap, pa se dodaje preko hranjiva - objasnio je domaćin.
Pored bostana, gaje se i dinje, posebno sorta cerovka, koja je, kako navodi Mikan, otpornija i jednostavnija za gajenje.
- Najbitnija stvar kod nje je da ona sada ima dobru masu, dobru goru, ona je gotova u fazi zrenja. Očekujemo je za neki dan da zri. Ja obično radim razne hibridiće i sve to, ali domaće sorte su neprevaziđene starinske.
Berba ranih zasada lubenice počinje za nekoliko dana, dok se kasni zasadi očekuju u drugoj polovini avgusta. Domaćin se nada boljem rodu dinja u odnosu na lubenice, ali konačna procena zavisiće od daljih klimatskih uslova i zrenja na sedam parcela pod zasadima ovog letnjeg voća, što diktira i cenu.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs