EVO GDE SVE VAŽI NAŠA ZDRAVSTVENA KNJIŽICA U INOSTRANSTVU! Sa njom imate ove mogućnosti, a u slučaju da vam ipak naplate troškove, postupak je jasan
Latinović pojašnjava da osigurana lica RFZO mogu potpuno besplatno da dobiju potvrdu o pravu na zdravstveno osiguranje u inostranstvu, uz poštovanje određene procedure.
Letnja sezona odmora i putovanja uveliko traje, a jedno od najvažnijih pitanja koje građani postavljaju pred polazak u inostranstvo jeste da li i gde važi njihova zdravstvena knjižica? Uz pomoć Vesne Latinović iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Kurir televizija saznala je više detalja.
Latinović pojašnjava da osigurana lica RFZO mogu potpuno besplatno da dobiju potvrdu o pravu na zdravstveno osiguranje u inostranstvu, uz poštovanje određene procedure.
- Osigurana lica Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje koja žele da putuju u inostranstvo i da pribave za to potvrdu fonda mogu potpuno besplatno da dobiju potvrdu uz određenu proceduru - rekla je ona.
Procedura, kako navodi, započinje odlaskom kod izabranog lekara koji izdaje izveštaj o zdravstvenom stanju. Sa tim izveštajem građani se obraćaju nadležnoj lekarskoj komisiji, a po pozitivnoj oceni, matična filijala RFZO izdaje potrebnu potvrdu.
Na pitanje da li svi građani mogu da dobiju ovu potvrdu, Latinović ističe da ne postoje ograničenja u pogledu prava, ali da postoje određeni zdravstveni kriterijumi:
- Sva osigurana lica Republičkog fonda, ukoliko ispunjavaju određene zdravstvene uslove, mogu da dobiju tu potvrdu. Ti zdravstveni uslovi odnose se na zdravstveno stanje u periodu od 12 meseci pre planiranog odlaska u inostranstvo.
Kako navodi, potvrdu neće moći da dobiju lica sa akutnim oboljenjima, oni kod kojih je došlo do pogoršanja hroničnog oboljenja, ili koji su u stanju koje bi moglo zahtevati hitnu medicinsku intervenciju tokom boravka u inostranstvu.
Kada je reč o državama u kojima važi ova mogućnost, Latinović ističe:
- To je 25 država sa kojima je Republika Srbija zaključila međudržavni sporazum o socijalnom osiguranju. To su, između ostalog, Crna Gora, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Austrija, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Turska, Tunis, Italija, Nemačka, Francuska, Velika Britanija... To je stvarno veliki broj država u kojima naši osiguranici potpuno besplatno na teret fonda mogu da dobiju hitnu medicinsku pomoć.
U slučaju da ustanova u inostranstvu ipak naplati troškove iako osigurano lice poseduje potvrdu RFZO, postupak je takođe jasno definisan:
- U situaciji kada osiguranom licu koje ima prethodno izdatu potvrdu zdravstvena ustanova u inostranstvu ipak naplati troškove zdravstvene zaštite, potrebno je da se javi matičnoj filijali radi daljeg postupanja i podnošenja zahteva za refundaciju.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs