Slušaj vest

U Kostolcu je danas svečano otvorena i puštena u probni rad solarna elektrana "Petka", a ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je u pitanju prvi obnovljivi izvor energije u okviru Elektroprivrede Srbije koji će doprineti proizvodnji čiste i zelene energije, kao i dodatnoj elektroenergetskoj stabilnosti i sigurnosti.

Ministarka je istakla da je kostolački kraj poznat po proizvodnji energije još od 1870. kada je ovde otpočeta eksploatacija uglja.

- Nema velikih i malih projekata. Ono što je veoma važno jeste da se borimo za svaki novi megavat i da projekte koje smo počeli završavamo, a da nove projekte otpočinjemo - rekla je Đedović Handanović nakon što je pustala u probni rad solarnu elektranu "Petka".

Čisti izvori energije na starim rudarskim odlagalištima pokazuju da je na tim mestima, kako kaže, moguće kreirati novu vrednost i nova radna mesta.

- Kada se uskoro, nadam se za mesec dana, ove elise iza nas zavrte i vetropark krene da pušta prvu snagu u mrežu, doći ćemo do 35.000 domaćinstva uz pomoć sunca i vetra, ne samo u ovom kraju već i šire - navela je Đedović Handanović.

WhatsApp Image 2025-07-14 at 12.26.03 PM (2).jpeg
Solarna elektrana Petka puštena u rad Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Prema njenim rečima, uskoro bi trebalo da počne i garanti period kada je u pitanju solarna elektrana "Petka" nakon čega će se i vetropark brzo povezati na mrežu.

- Doći ćemo do dodatnih 76 megavata, a sa novim blokom B3 u TE Kostolac to znači 426 novih megavata. Važno je da imamo kombinaciju bazne i obnovljive energije. Očekujem da ćemo u 2026. započeti realizaciju izgradnje reverzibilne hidroelektrane Bistrica, kao i velikog solara od 1.000 megavata sa 200 megavata baterijskih skladišta - rekla je Đedović Handanović.

Ona dodaje da usled klimatskih promena možemo sve više da se oslanjamo na sunčevu energiju, ali da se mora nastaviti sa ulaganjem u baznu energiju.

- Prošle godine je blizu 30 odsto povećan nivo investicija EPS-a u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna realizacija investicija je bila na nivou od 90 odsto od plana i mislim da je prvi put tako visok stepen realizacije investicionog ciklusa - istakla je ministarka.

Događaju je prisustvovao i direktor Elektroprivrede Srbije Dušan Živković.

Solarna elektrana "Petka" je prva EPS-ova solarna elektrana u Kostolcu izgrađena na spoljašnjem odlagalištu površinskog kopa "Ćirikovac".

WhatsApp Image 2025-07-14 at 12.26.03 PM (1).jpeg
Solarna elektrana Petka puštena u probni rad Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Zauzima površinu od oko 15 hektara, ima instalisanu snagu od 9,75 megavata i planiranu godišnju proizvodnju od 13,7 gigavat-časova.

Vrednost investicije je oko 1,4 milijarde dinara i finansirana je sredstvima EPS-a.

Prva fotonaponska elektrana u Kostolcu proizvodiće električnu energiju metodom konverzije neakumuliranog sunčevog zračenja u jednosmernu struju preko solarnih modula na bazi poluprovodničke (PV) tehnologije.

Solarna elektrana ima 18.720 fotonaponskih modula, koji su postavljeni pod uglom od 25 stepeni, pri čemu je pojedinačna snaga svakog modula 580 V, a efikasnost 21 odsto.

Poseduje ukupno 98 invertora, od kojih 97 ima snagu od 100 kW i jedan od 50 kW.

Pored toga, SE "Petka" ima 10 transformatorskih stanica i jedno razvodno postrojenje, odakle se struja plasira na trafostanicu Požarevac.

Prema proračunima, period povraćaja uloženih sredstava iznosi 12 godina, dok je period eksploatacije elektrane 25 godina.

Posle toga, menjaju se samo paneli, dok ostaju konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine značajan deo ukupnog ulaganja. Zamenom panela elektrana se revitalizuje za novih 25 godina eksploatacije.

Za izgradnju "Petke" bio je zadužen konzorcijum, a na čelu grupe izvođača radova nalazilo se preduzeće GAT iz Novog Sada, dok su ostali članovi grupe novosadska firma "Mio company" i dve mađarske kompanije – "BSD Invest Europe Zrt" iz Budimpešte i "Levi-Solar Kft" iz mesta Zakanjsek.

Kurir Biznis/Telegraf