SKRATILI RADNU NEDELJU NA ČETIRI DANA I PROCVETALI! Probni period doneo rast profita i manje bolovanja
Prelazak na četvorodnevnu radnu nedelju može pozitivno uticati na poslovanje, pokazuju rezultati novog probnog programa u Velikoj Britaniji.
Tokom šest meseci, od novembra do aprila, skoro 1.000 zaposlenih iz 17 firmi i organizacija radilo je skraćenu radnu nedelju, uz isti nivo plate i obima posla.
Nakon završetka probnog perioda, svih 17 učesnika zadržalo je četvorodnevnu nedelju umesto da se vrate na petodnevni režim, saopštila je fondacija Four Day Week Foundation, koja je organizovala istraživanje.
Skraćeno radno vreme nije koristilo samo zaposlenima, neke firme su zabeležile porast prihodai smanjen broj dana bolovanja u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Na primer, londonska softverska kompanija BrandPipe ostvarila je skok prihoda od skoro 130 odsto, navodi se u izveštaju koji su pripremili Four Day Week Foundation i Boston College.
„Probni period je bio ogroman uspeh za BrandPipe“, rekao je suosnivač i direktor firme Džef Sloter (Geoff Slaughter), dodavši da je četvorodnevna nedelja „odlična stvar koju bi firme trebalo da probaju“.
Od četiri firme koje su dostavile podatke o prihodima, tri su imale porast, dok je jedna zabeležila pad, ali u poređenju sa drugim vremenskim periodom, konkretno sa šest meseci koji su prethodili početku probnog programa.
Takođe, četiri organizacije su prijavile manji broj dana bolovanja i odsustva zbog ličnih razloga, dok su dve prijavile porast. Autori izveštaja priznaju da je uzorak ograničen i ističu: „Zbog toga su nalazi isključivo deskriptivni i daju ograničen uvid u efekte probnog programa na pojedinačne organizacije.“
Od 17 organizacija učesnica, osam su činile dobrotvorne, nevladine i volonterske organizacije. Većina se odlučila za četvorodnevnu nedelju, dok je pet njih uvelo model sa devet radnih dana u dve nedelje.
Rezultati ovog istraživanja dolaze nakon sličnih uspešnih eksperimenata u SAD, Velikoj Britaniji i Nemačkoj, gde su zaposleni izveštavali da su srećniji i zdraviji. Nakon velike britanske studije iz 2022. godine, u kojoj je učestvovala 61 organizacija, većina njih je i dalje zadržala skraćenu radnu nedelju. Slično su prošli i probni periodi u SAD i Kanadi tokom 2022. i 2023. godine.
Ipak, nisu svi saglasni s ovim nalazima. Profesor javne politike sa King’s College London, Majkl Sanders (Michael Sanders), ukazuje da su ovakve studije bazirane na samoselekciji, jer učestvuju firme koje su već otvorene prema promenama i motivisane da ih isprobaju. To, kaže on, ne znači nužno da bi se isti rezultati desili i u drugim firmama.
Na to je odgovorio Džo Ril, direktor kampanje Four Day Week Foundation, rekavši da su u proteklih nekoliko godina ovakvi probni programi obuhvatili stotine firmi iz različitih sektora, s različitim stepenom entuzijazma i spremnosti.
Dodao je da bi u budućnosti želeli da uvedu i elemente nasumične kontrole, gde god to bude moguće, kako bi se povećala naučna validnost nalaza. Bez obzira na metodologiju, jedan od učesnika u poslednjem probnom programu optimistično gleda na budućnost.
„Očekujem da će većina organizacija ovo primeniti u narednih desetak godina“, izjavio je Alan Brant, izvršni direktor stambene organizacije Bron Afon iz Velsa.
BiznisKurir/CNN
TURISTA POLUDEO KAD JE VIDEO CENU SOKA U HRVATSKOJ! Javno rekao da se nikad neće vratiti, meštani osuli paljbu po njemu