Slušaj vest

Mira Murati, rođena 16. decembra 1988. godine u Valoni, Albanija, važi za jednu od najmoćnijih žena u svetu tehnologije. Kao bivša glavna tehnološka direktorka kompanije OpenAI, bila je ključna figura u razvoju najpoznatijih AI alata današnjice: ChatGPT, DALL-E i GPT-4. Danas, njeno bogatstvo se procenjuje na 5 miliona dolara, a njen novi startup već vredi 9 milijardi dolara.

Od Valone do Silicijumske doline

Murati je sa 16 godina napustila Albaniju kako bi se školovala u Kanadi, a potom je diplomirala inženjerstvo na Dartmouth koledžu u SAD. Karijeru je počela u Tesli, na razvoju Modela X, a 2018. godine prelazi u OpenAI.

„Uvek me je fascinirala granica između mašine i čoveka. Nisam želela samo da gradim tehnologiju, želela sam da je učinim smislenom“, izjavila je za Wired.

Mira Murati Foto: printscreen YT, Shutterstock, Printscreen/Youtube, Abaca Press / Alamy / Alamy / Profimedia, Youtube Printscreen

U OpenAI-u je brzo napredovala – od potpredsednice do CTO pozicije. Bila je među onima koji su gurali ideju da se ChatGPT učini javno dostupnim i korisnim za svakodnevne ljude.

„AI može biti refleksija najboljeg u nama, ali samo ako ga izgradimo tako. Mora imati ljudske vrednosti, empatiju, razumevanje“, rekla je za Time.

U novembru 2023. kratko je bila i vršilac dužnosti generalnog direktora kompanije kada je došlo do krize unutar OpenAI.

Godine 2025. pokreće sopstvenu firmu Thinking Machines Lab, sa ciljem da razvija „fleksibilniju i dostupniju“ veštačku inteligenciju. Kompanija je odmah privukla investicije, uključujući i 8,8 miliona evra pomoći od albanske vlade.

„Verujem da AI budućnosti mora biti saradnik, a ne nadređeni. Ne smemo dozvoliti da izgubimo kontrolu“, istakla je na tech samitu u Lisabonu.

Koliko zarađuje?

Tokom rada u OpenAI, Murati je imala platu između 350.000 i 500.000 dolara godišnje, dok njena ukupna neto vrednost danas premašuje 5 miliona dolara. Novi startup već je u vrhu liste najvrednijih AI kompanija na svetu.

Murati se dosledno zalaže za regulaciju AI tehnologije, odgovornu upotrebu i uključivanje društva u donošenje odluka o njenom razvoju.

„AI nije samo inženjerski izazov – to je društveni eksperiment. Ako pogrešimo sada, posledice će osećati generacije“, rekla je za The Atlantic.

Odnos prema Srbiji i politička neutralnost

Nema nijedne zabeležene izjave u kojoj je Mira Murati pominjala Srbiju u negativnom kontekstu. Takođe, iako je ponosna na svoje albansko poreklo, nikada se nije politički eksponirala niti zastupala proalbanske političke stavove. Njeni intervjui i javni nastupi isključivo se fokusiraju na tehnologiju, obrazovanje i etiku u veštačkoj inteligenciji.

Kurir.rs/Telegraf