Slušaj vest

Sve je to pokrenuto jer su istražitelji otkrili da se radnici, često ilegalni imigranti, izrabljuju – rade u lošim uslovima za vrlo malu platu, dok modne kuće zarađuju ogroman novac.

Italija je vrlo važna u svetu mode jer proizvodi polovinu svih luksuznih modnih proizvoda.

Plan koji su predstavili nije zakonski obavezujući, ali je zamišljen kao korak prema boljoj kontroli uslova rada. Plan je pokrenut nakon što je prošle godine otkriveno da se u nekim radionicama proizvode skupetorbe za brendove poput Diora i Armanija, ali uz korišćenje slabo plaćene radne snage.

shutterstock_1308887920.jpg
Dior Crvena tašna Foto: Shutterstock

Nedavno je i jedna jedinica poznatog brenda Valentino stavljena pod nadzor suda takođe zbog slučajeva iskorišćavanja radne snage.

Cilj ovog novog plana je da se ubuduće problemi rešavaju pre nego što sud mora da interveniše.

U planu je stvaranje velike baze podataka u koju će se upisivati ko su dobavljači modnih brendova i kako se ponašaju prema svojim radnicima – plaćaju li poreze, osiguranje i poštuju li zakon. Ti će se podaci ažurirati svakih šest meseci, a unos podataka biće dobrovoljan.

zeleno-2.jpg
Bottega Veneta tašnica Foto: Profimedia

Modne kuće će podsticati svoje dobavljače da učestvuju u ovom sistemu. Međutim, brendovi i dalje smeju da koriste dobavljače i podizvođače koji to ne učine.

Regija Lombardija, u kojoj je i Milano, davaće poseban sertifikat o transparentnosti kompanijama koje se uključe u ovaj program. Sertifikat vredi šest meseci i može se obnavljati.

BiznisKurir/Index