NERVIRAJU VAS KESICE SA MANJE ČIPSA, A VIŠE VAZDUHA? Zakidaju na gramaži proizvoda, ovom obmanom se služe
Potrošači se dugo žale na obmanjujuće prakse gde ambalaža sugeriše veću količinu proizvoda nego što je zapravo sadržana.
Proizvođači ponekad koriste velika pakovanja sa puno praznog prostora kako bi stvorili utisak da ima više sadržaja nego što ga zapravo ima, na primer kada pakuju čips.
Takve prakse dovode potrošače u zabludu i mogu ih navesti da plate više novca za manje proizvoda, što je oblik nefer trgovačkog ponašanja. Preporuka kupcima je da umesto izgleda ambalaže čitaju deklaraciju i stvarnu neto količinu proizvoda, ali izgleda da ni to više nije pouzdano rešenje,
Autor objave na Reditu je izmerio četiri proizvoda za koje veruje da imaju problematičnu težinu i da se kupci varaju u vezi sa njima. Među pogođenim proizvodima bili su sveži sir, mleko, maskarpone i šlag. Konačno, autora je zanimalo od kada se ambalaža proizvoda računa u neto težinu proizvoda?
Problematična gramaža
Prvi proizvod koji je autor izmerio bio je sveži sir, na čijem je pakovanju pisalo da teži 500 grama. Nakon merenja samog proizvoda, autor je utvrdio da je umesto 500 grama proizvoda dobio 480 grama, odnosno 20 grama manje. Sledeće što je izbrojao bio je litar mleka koji je težio 850 grama, iako je očekivao da će biti više.
Isto se dogodilo i sa maskarpone sirom, koji je sadržao 460 grama umesto 500 grama navedenih na pakovanju, i sa šlagom, koji je sadržao 480 grama umesto 500 grama. Komentatori su ubrzo napisali da jedan litar i jedan kilogram nisu isto i da ova objava pokazuje da je hrvatski obrazovni sistem zakazao.
– Mleko je gušće od vode, tim gore jer bi trebalo da ga bude više u kilogramu nego u litru – napisao je komentator.
Tuži ih i dobićeš veliku odštetu
On objašnjava da mleko sa 2,5 odsto mlečne masti na 20 stepeni treba da ima oko 1030 g/litru, što bi značilo da su ukrali 50 grama (48 ml), odnosno taman dovoljno mleka za „jednu kokošku nosilju“. Drugi komentator je izjavio da su sveži sir i šlag u okviru zakonske tolerancije od 4,5 procenata, dok druga dva proizvoda odstupaju.
– Ako možete da dokažete da su ovo ispravne težine koje ste napisali, idite u inspektorat i prijavite to. Sigurno ćete biti tuženi, plus velika isplata – navodi se u komentaru.
Biznis.Kurir.rs
POMERA SE STAROSNA GRANICA ZA ODLAZAK U PENZIJU! Radiće se tri godine duže! Da li Srbiju čeka ovaj scenario?